Zavádzanie mobilných aplikácií v koronakríze je príliš závislé od Silicon Valley, tvrdí päť krajín Únie

Ilustračný obrázok. [https://pixabay.com/illustrations/corona-smartphone-app-tracing-app-5094402/]

O tom, kedy a ako zaviesť rôzne aplikácie na sledovanie šírenia pandémie, nerozhodujú demokraticky zvolené vlády, ale technologické giganty, sťažuje sa pätica európskych krajín. Tvrdia, že posledné týždne opäť ukázali, aká zásadná je potreba európskej digitálnej suverenity. Zlú skúsenosť má aj Slovensko.

Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko kritizujú technologické spoločnosti z kalifornského Silicon Valley. Firmy totiž podľa krajín „nastavujú štandardy“ pre mobilné aplikácie, ktoré sú kľúčovou súčasťou boja proti pandémii. Prízvukujú, že v otázkach verejného zdravia nechcú byť závislé od interného rozhodnutia súkromných spoločností.

Podľa pätice krajín firmy ignorujú demokraticky zvolených zástupcov, ktorí sú dnes za riešenie krízy v krajinách zodpovední. Zároveň majú technologické giganty posledné slovo v spôsobe vývoja dôležitých aplikácii, ale aj čase, kedy budú aplikácie prístupné.

Hoci konkrétne spoločnosti nepomenúvajú, expertom je jasné, že adresátom rozhorčenia sú najmä americké spoločnosti Apple a Google. Dve firmy a ich operačné systémy totiž využíva až 99 percent smarfónov na svete.

„Štáty a spoločnosti musia spolupracovať, aby z tejto pandémie vyšli ešte silnejší a spolupracovali lepšie a omnoho digitálnejšie, ako kedykoľvek predtým,“ uvádza sa v stanovisku pätice krajín, ktoré včera (26. mája) zverejnilo niekoľko dôležitých mediálnych domov. Podľa nich je aj táto skúsenosť dôkazom toho, že Európska únia si musí čo najskôr zabezpečiť vlastnú digitálnu sebestačnosť.

Digitálna politika po koronakríze: Dôraz na eZdravie, online vzdelávanie aj elektronickú verejnú správu

Podľa dokumentu, ktorý sa podarilo získať redakcii EURACTIV, by nastavovanie ambicióznych pravidiel v digitálnom sektore Únie mohlo kvôli pandémii meškať. Posúva sa dátum na dokončenie aukcií o frekvencie na 5G siete a pravdepodobne aj plán na reguláciu online platforiem.

Podľa portálu POLITICO muselo napríklad Nemecko odložiť vývoj vlastnej aplikácie na sledovanie rozširovania nákazy koronavírusu a využiť návrh dvojice firiem, čo napokon oddialilo spustenie tohto nástroja.

Skúsenosti s rozhodovaním techgigantov má aj Slovensko. Hoci vláda Igora Matoviča informovala o tom, že aplikácia na domácu karanténu pri vstupe na Slovensko bude k dispozícii už v piatok (22. mája), teda tesne po tom, ako sa so žiadosťou o schválenie obrátili na spoločnosti Apple a Google, nestalo sa tak. Obe spoločnosti jasne slovenskej vláde ukázali, kto o sprístupní v konečnom dôsledku rozhoduje. Aplikácia eKaranténa na telefóny s operačným systémom Android napokon bola odobrená a následne sprístupnená v sobotu (23. mája). Slovenskí používatelia IPhone-ov na prístup k nej stále čakajú.

V Únii majú funkčné aplikácie len štyri krajiny

Podľa posledných štatistík má v Európskej únii istý typ aplikácie na sledovanie šírenia nákazy COVID-19 k dispozícii zatiaľ len štvorica krajín, a to Slovensko, Česko, Poľsko a Rakúsko. Ďalšie krajiny, vrátane Nemecka či Francúzska na schválenie stále čakajú,

Rozdiel je v zbere údajov, či spôsobe ich ukladania. Napríklad Poľsko, Nemecko, či Rakúsko zvolili decentralizovaný spôsob ukladania. Niektoré využívajú technológiu bluetooth na zistenie, či sa osoba nestretla s inou nakazenou osobou. Iné, podobne ako slovenská aplikácia, sa spoliehajú na náhodné fotografovanie, či zdieľanie polohy v čase povinnej domácej karantény.

Ktoré štáty v Európe využívali k 25. máju 2020 korona aplikácie? (Zdroj: Statista.com)

Európska komisia štáty vyzvala, aby mysleli aj na letnú sezónu a otváranie hraníc a aplikácie vyvíjali tak, aby boli využiteľné aj naprieč schengenskými hranicami.

„Musíme zabezpečiť rýchle a efektívne sledovanie cezhraničných kontaktov, čo si vyžaduje úzku spoluprácu,“ uviedla po pondelkovej (25. mája) videokonferencii ministrov zdravotníctva EÚ komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová. Kompatibilita bude podľa nej kľúčová.