Francúzsko má pravdu, deti by počas pandémie nemali používať telefóny celé hodiny

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ilustračný obrázok. [Pexels]

Pokiaľ ide o testovane žiarenia mobilných telefónov, Spojené štáty by mali nasledovať francúzsky príklad, píše americká expertka, bývalá členka výskumného tímu, ktorý získal Nobelovu cenu. Tvrdí, že stále nevieme, aké bezpečné sú zariadenia a siete, keďže testovanie vplyvu na deti nebolo nikdy realizované.

Devra Davis, zakladateľka spoločnosti EHTrust.org, pôsobila v rokoch 1994-1999 v administratíve prezidenta Clintona a bola členkou tímu Medzivládneho panelu pre zmenu podnebia, ktorý v roku 2007 získal Nobelovu cenu za mier.

V týchto znepokojujúcich časoch, keď nový, vysoko nákazlivý vírus pozastavil život, aký sme doteraz poznali, sa čoraz viac spoliehame na mobilné telefóny, ktoré sprostredkúvajú pocit spojenia s tými, na ktorých nám záleží. Ako bezpečné sú však tieto všadeprítomné zariadenia a siete, na ktoré sa spoliehame?

V Spojených štátoch sa od detí žiada, aby v škole používali telefóny spôsobom, ktorý by bol vo Francúzsku a Izraeli, kde je zakázané používať telefóny na vzdelávacie účely, zakázaný.

Ohrozujú neúplné fakty aj budovanie vysokorýchlostných sietí na Slovensku?

Brusel kvôli budovaniu jednotného digitálneho trhu tlačí na členské štáty, aby sa pri výstavbe vysokorýchlostného internetu poponáhľali. Slovensko rovnakým smerom tlačí na operátorov. Tí však v ostatnom období čoraz častejšie narážajú na mestá, obce a najmä ich územné plány.

Začiatkom tohto roka vydala americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) nepravdivú správu o žiarení mobilných telefónov, v ktorej vyhlásila, že je všetko v poriadku. Napriek tomu, že agentúra v titulkoch uvádza, že „FCC rozhodla, že žiarenie iPhonov neprekračuje úroveň bezpečnosti,“ realita je úplne opačná.

Namiesto testovania telefónov tak, ako sa naozaj používajú, teda vo vrecku alebo blízko pri tele, agentúra testovala telefóny neaktuálnymi testovacími metódami, ktoré boli prvýkrát použité v roku 1996, kedy stál telefóny nemalé peniaze, pričom ich používalo menej ako 15 percent populácie a nosili sa v puzdrách.

Minulé leto investigatívci z Chicago Tribune odhalili, že keď sa telefóny testujú priamo pri tele, niektoré zo zariadení uvoľnia až päťkrát viac žiarenia, ako to umožňujú desaťročia staré limity FCC. Komisia v reakcii na zverejnené správy vysvetľovala, že merať stačí, 1,27 cm od tela.

Digitálna politika po koronakríze: Dôraz na eZdravie, online vzdelávanie aj elektronickú verejnú správu

Podľa dokumentu, ktorý sa podarilo získať redakcii EURACTIV, by nastavovanie ambicióznych pravidiel v digitálnom sektore Únie mohlo kvôli pandémii meškať. Posúva sa dátum na dokončenie aukcií o frekvencie na 5G siete a pravdepodobne aj plán na reguláciu online platforiem.

Prečo na tom záleží? Každý milimeter vzdialenosti od tela má za následok o 15 percent nižšie vystavenie žiareniu. V skutočnosti, keď agentúra zodpovedná za testovanie telefónov pre francúzsku vládu preskúmala telefóny v blízkosti tela, zistilo sa, že úrovne žiarenia sú štyri až 22 krát vyššie, ako to popisovali zastarané normy FCC.

Napriek opakovaným výzvam expertov na aktualizáciu súčasného protokolu, ktoré v roku 2012 zdôraznil americký Úrad pre zodpovednosť vlády, sa FCC už roky vedome spolieha na nerealistické testovacie metódy.

Na rozdiel od nezmenenej pozície FCC, francúzska vláda žiada, aby sa telefóny testovali s nulovým odstupom medzi telefónom a telom. Okrem toho odporúča verejnosti zníženie vystavovania sa žiareniu mobilných telefónov, najmä pre deti a tehotné ženy.

V skutočnosti Európska únia v roku 2016 posilnila testy zhody a obmedzila testovaciu vzdialenosť medzi telefónom a telom na maximálne päť milimetrov (zatiaľ čo USA povoľujú až 25 milimetrov).

Viac ako tucet modelov smartfónov bolo stiahnutých z trhu z dôvodu nadmernej úrovne žiarenia. Marc Arazi a organizácia Phonegate, ktorý tlačil na to, aby francúzska vláda zverejnila dáta z testov mobilných telefónov, ktoré naznačujú nadmerné žiarenia pri kontakte telefónu s telom.

V Únii finišujú aukcie frekvenčných pásiem pre 5G siete, Slovensko zatiaľ dátum nemá

Do júna 2020 musia krajiny EÚ zabezpečiť prístup na budovanie 5G sietí vo frekvenčnom pásme 700 MHz. U slovenských susedov finišujú prípravy, aukcia v Nemecku prebieha od marca a vydražená suma už prekročila päť miliárd eur.

Francúzi od roku 2010 požadujú, aby všetky predávané telefóny zahŕňali informácie o úrovni žiarenia. Podobne ako v Belgicku majú výrobcovia telefónov vo Francúzsku zakázaný marketing a reklamu, cielenú na malé deti. Na Cypre tiež odstránil Wi-Fi z materských škôl, obmedzili ho v triedach a zakázali telefóny na školách.

Aj v čase, keď musíme dbať na spomalenie šírenia vírusu prostredníctvom vyhýbania sa kontaktu s inými, musíme byť rovnako opatrní pri využívaní telefónov a znižovať vystavenie našich detí žiareniu, ktorého vplyv nebol nikdy testovaný na ich mladé telá a mozgy.

Namiesto akceptácie falošných ubezpečení, že je všetko v poriadku, sa musíme snažiť, aby sme im pomohli a aby si oddýchli od obrazoviek, aby si chránili svoje mladé oči a uši, aby tablety zostali na stole a nie na ich mladých telách.  A tiež je potrebné zabezpečiť, aby sa zariadenia vždy, keď je to možné, používali v leteckom režime.