Jourová: Po odchode Trumpa musíme bojovať, aby sme vytiahli demokraciu z ruín

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Eurokomisárka Věra Jourová. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Odchádzajúci americký prezident nie je len príčinou, ale predovšetkým symptómom. Aj keď odíde, základné dôvody rozdelenia, nedôvery a frustrácie, nezmiznú. Tieto vlastnosti nie sú jedinečné pre americkú spoločnosť a máme ich aj u nás doma, v Európe, píše eurokomisárka Věra Jourová.

Věra Jourová je podporedsedníčkou Európskej komisie a komisárkou pre hodnoty a transparentnosť. 

Stále sme šokovaní z toho, čo sa stalo v Spojených štátoch. Nemôžeme si však dovoliť byť šokovaní dnes, no zajtra zabudnúť. Demokracia je krehká a náchylná na útoky zvnútra aj zvonku. My, ako zástancovia demokracie, sme vinní z nedbanlivosti a naivného presvedčenia, že demokracia sa spolu so svojimi hodnotami a slobodami sama ubráni.

Máme pred sebou veľmi hmatateľný, ale tragický dôkaz toho, že to nie je pravda. Veľa ľudí jednoducho stratilo dôveru v demokratické inštitúcie. Tiež vieme, že digitálna sféra vytvára pre demokraciu nové príležitosti, ale aj veľké riziká. Nadišiel čas nastoliť poriadok digitálnemu prejavu demokracie. Pohľad na to, že fakty patria všetkým a názor patrí jednotlivcovi, bol značne poškodený. To, čo sa odohralo v Spojených štátoch, má svoje následky aj v Európe. Napraviť sa to môže jedine vtedy, ak sa obnoví dôvera voči vede, vládam a spoločnosti.

Pozornosť je teraz upriamená na rolu veľkých technologických korporácii (tzv. Big Tech). Áno, oni umožnili, aby sa konšpiračné teórie rozšírili. Áno, oni zarobili na dezinformáciách a umožnili zlomyseľným aktérom, aby dosiahli svoje ekonomické a politické ciele. Áno, oni sa vyhýbali zodpovednosti a áno, oni ovplyvňujú a dokonca sú schopní kontrolovať našu demokratickú diskusiu.

Skutočnosť, že môžu natrvalo zablokovať úradujúceho amerického prezidenta na základe nejasných kritérií a bez dozoru, môže byť nebezpečná pre slobodu prejavu. Aj keď verím, že podnecovanie násilia zo strany prezidenta Trumpa si zaslúži odpoveď, je jasné, že takto nemôžeme ďalej pokračovať. Nakoniec, aj pokazené hodiny ukazujú dvakrát denne správny čas.

Nové digitálne pravidlá Únie z transatlantickej perspektívy: Ochrana dát a zdaňovanie môžu byť rozbuškou

Washington avizuje, že sa pokúsi o vytvorenie nových rámcov pre reguláciu digitálneho priestoru, aj dodržiavania ochrany osobných údajov. Zvoliť si však môže inú cestu ako Únia. Tá bude v najbližších mesiacoch hľadať spôsoby, ako zatlačiť na prevažne amerických technologických gigantov.

Čo môžeme robiť? Odpoveď je komplexná, pretože demokracia si komplexnosť vyžaduje. Odozva musí byť dôkladná. Nemôžeme hasiť len problém, ktorý práve vzplanul na titulkách.

Po prvé, potrebujeme docieliť prísnejšiu reguláciu, viac vymáhateľných povinností a väčšiu zodpovednosť digitálnych aktérov. Nedávno sme predložili zákon o digitálnych trhoch, ktorý zvýši zodpovednosť online platforiem a vyjasní pravidlá pre odstraňovanie nelegálneho obsahu. Hoci je tento návrh je zásadný, bude potrebovať čas na to, aby sa stal realitou. My však medzitým musíme konať.

Po druhé, aby sme prebudovali našu demokratickú participáciu v digitálnom veku a aby sme sa lepšie vybavili na boj proti dezinformáciám a škodlivému obsahu, potrebujeme podniknúť okamžité kroky. Akčný plán pre európsku demokraciu je našou mapou, ktorá ukazuje, čo by sme v tejto súvislosti mali robiť ďalej. Potrebujeme nový pakt proti dezinformáciám, potrebujeme dosiahnuť zodpovednosť za algoritmy a potrebujeme, aby spoločnosti prestali impulzívne útočiť, ale radšej sa stali súčasťou predvídateľného a transparentného systému.

Regulácia sama osebe nebude, a podľa mňa by ani nemala, riešiť všetky detaily digitálneho života. Nesmieme obetovať slobodu prejavu, ktorá si vyžaduje otvorený online aj offline priestor. Potrebujeme však zmeniť myslenie technologických spoločností a jej pracovníkov. , Aby zaručili, že ich budovy sú bezpečné pre ľudí, architekti konajú nielen na základe práva, ale aj etických kódexov. Pri nastavovaní algoritmov by programátori a IT experti mali zaujať podobný prístup. To ale počujem z úst riaditeľov technologických spoločností zriedka.

Po tretie, musíme prestať predstierať, že dnešní ´strážcovia´ (tzv. gatekeeprs, akýsi vrátnici v digitálnom priestore, ktorí majú kontrolu nad tým, ktorí obsah je viditeľný a ktorý nie, pozn. red.) obsahu čelia súťaži. V dnešných časoch jej čeliť nemusia. Nemôžeme si vyberať medzi konkurujúcimi platformami rovnako, ako si vyberáme medzi supermarketmi. Táto situácia skôr pripomína scenár, že ak sa mi nepáči diaľnica medzi Bruselom a Parížom, rozhodnem sa vybudovať novú. Z toho dôvodu musia, byť títo strážcovia, predmetom špeciálnych pravidiel a zodpovedností, ktoré navrhuje Zákon o digitálnych trhoch.

Eurokomisia predstavila kľúčovú legislatívu, ktorá ovplyvní online služby naprieč Úniou

Nákup na internete, zodpovednosť za publikovaný online obsah, internetová reklama, či prístup k dátam. Obrovská legislatíva o digitálnych službách v EÚ ovplyvní nielen ich poskytovateľov, ale aj používateľov. Jej konečná podoba by po diskusiách mohla začať platiť v roku 2023.

V neposlednom rade si musíme uvedomiť, že Trump nie je len príčina, ale predovšetkým symptóm. Aj keď odíde, základné príčiny rozdelenia, nedôvery a frustrácie, nezmiznú. Tieto vlastnosti nie sú jedinečné pre americkú spoločnosť. Máme ich aj u nás doma v Európe.

Z tohto dôvodu sa nemôžeme sústrediť len na platformy. Musíme prispôsobiť naše vzdelávanie digitálnej realite. Všetci sa musíme stať digitálne gramotnejší, porozumieť základom toho, čo sa deje v online priestore, a prečo vidíme určitý obsah a iný nie. To nám umožní bezpečne sa v tomto prostredí pohybovať. Musíme prestať považovať útoky na hodnoty, právny štát, nezávislých sudcov a média, základné práva a demokraciu, za normálne. Musíme sa brániť. Musíme ľuďom ukázať, že riziká pre demokraciu predstavujú aj riziká pre ich základné práva a slobody. Musíme nájsť vášeň vo všednej demokratickej realite.

Nemôžeme však z tohto procesu nikoho vynechať. Po zablokovaní Trumpa sa mnohí jeho fanúšikovia presunuli do iných online priestorov a uzamkli sa v bublinách, ktoré sú ešte neprístupnejšie. Nesmieme na nich zabudnúť. Musíme nájsť spôsob, ako ich zapojiť späť do demokratickej diskusie a obnoviť dôveru občanov v demokraciu a v silu demokratickej obnovy.

Ako človek, ktorý pochádza z bývalej komunistickej krajiny, Československa, som zažila život bez demokracie a rovných príležitostí. Áno, demokracia nie je perfektná. Je reflexiou toho, kto sme. Jej najväčšou výhodou je to, že závisí od nás a od našej vzájomnej dôvery. Jednoznačne sa za ňu oplatí bojovať.