Umelá inteligencia Slovensko neobíde

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Peter Kolesár, člen Správnej rady AmCham Slovensko. [AmCham Slovensko]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Umelá inteligencia a jej potenciál na Slovensku

ŠPECIÁL / Svet, kde je čoraz ťažšie rozoznať, či sa na druhej strane hovoru nachádza reálna osoba alebo robot, sa začína stávať realitou. Na Slovensku preto vzniká nová platforma, ktorá sa zameria práve na potenciál a výzvy spojené s napredovaním umelej inteligencie.

Peter Kolesár je členom správnej rady Americkej obchodnej komory na Slovensku a výkonným riaditeľom spoločnosti Neulogy.

 

Minulý týždeň na výročnej konferencii vývojárov z Google predstavil CEO nového Google asistenta, ktorý využíva technológiu umelej inteligencie a dokáže tak viesť realistické telefonické hovory.

Táto technológia je schopná vykonať konkrétne pokyny, ako napríklad naplánovanie stretnutí či pripomienok. Konverzácia s asistentom je však oveľa prirodzenejšia, keďže umožňuje užívateľovi hovoriť ako v normálnom rozhovore, bez toho, aby sa musel prispôsobiť stroju.

Zjednodušene, umelá inteligencia umožňuje zariadeniam a strojom, aby vykonávali rozhodnutia a úkony na základe naučených procesov a logiky. Okrem chatbotov, samoriadiacich automobilov, či odporúčacích systémov, dnes umelá inteligencia ponúka oveľa viac možností. Táto technológia postupne transformuje všetky odvetvia priemyslu – od robotiky a medicíny až po marketing, strojárstvo, obchod, financie, či samotné IT.

Tento trend sa odzrkadľuje na investíciách do umelej inteligencie. Len minulý rok bolo do riešení založených na umelej inteligencii investovaných viac ako 11 miliárd dolárov rizikového kapitálu. Podľa odhadov konzultačnej spoločnosti PwC je možné predpokladať, že umelá inteligencia do roku 2030 prinesie globálnej ekonomike viac ako 16 biliónov USD a zvýši celosvetové HDP o 26 percent. Rastúci vplyv umelej inteligencie budú preto čoraz výraznejšie pociťovať spotrebitelia, firmy či vlády po celom svete.

Jeden z predpokladov je to, že táto technológia spôsobí revolúciu práve na pracovných trhoch. Od taxíkov a nákladných aut, ktoré nebudú potrebovať vodičov, cez výrobné procesy v najmodernejších fabrikách, až po robotov schopných napísať za vás celý email – umelá inteligencia bude v blízkej budúcnosti schopná nahradiť celé segmenty pracovníkov.

Na možnosť takejto transformácie je potrebná príprava, ktorá predíde negatívnym vplyvom, ako napríklad zvýšená nezamestnanosť.

Zásadný vplyv týchto technológii preto motivoval Americkú obchodnú komoru na Slovensku k vytvoreniu platformy zameranej špecificky na umelú inteligenciu. Jej cieľom je zjednotiť kľúčové zainteresované strany a maximálne využiť umelú inteligenciu aj pre podporu hospodárskeho rastu na Slovensku.

Platforma bude zároveň adresovať aj kontroverzné otázky, ktoré sú spojené s integráciou umelej inteligencie do našich životov. Tieto zahŕňajú napríklad vplyv umelej inteligencie na trh práce, etické otázky spojené s používaním ľudských robotov, či samoriadiacich automobilov.

 

Článok vychádza v rámci Špeciálu venovaného konferencii AmCham Slovakia.