V smernici o autorskom práve existuje lepšia cesta, tvrdí Google

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Kancelária spoločnosti Google v New Yorku. [EPA-EFE/Justin Lane]

Európska smernica o autorskom práve by sa mala vyvarovať reformiem, ktoré zoberú vydavateľom právo na možnosť voľby ohľadne distribúcie ich obsahu a spôsobu, ako na ňom budú zarábať, píše RICHARD GINGRAS.

Richard Gingras je viceprezidentom Sekcie správ v spoločnosti Google.

Rada európskych vydavateľov (EPC) vo svojom nedávno publikovanom komentári používa pri opise pozície spoločnosti Google voči európskej reforme autorského práva veľmi tvrdé slová.

Google neodporuje princípu, že obsah vydavateľa by mal byť chránený. Autorské práva vydavateľom dávajú právo narábať so svojim obsahom. Európa tieto práva prispôsobuje digitálnej dobe, a to je krok, ktorý Google podporuje.

Záleží nám na kvalitnej žurnalistike. Obávame sa však neúmyselných dôsledkov niektorých formulácií, ktoré môžu všetkých vydavateľov, malých aj veľkých, izolovať v jedine kategórií podnikateľského modelu, čo môže ovplyvniť prístup ku kvalitným správam a informáciám.

Keďže v Bruseli je diskusia vedená veľkými vydavateľskými organizáciami ako EPC, hlasy malých vydavateľov, ktorí sa tohto postupu obávajú, nie je počuť. V čase, keď spravodajský business model pokračuje vo vývoji, potrebujú noví, malí a inovatívni vydavatelia flexibilitu a pružnosť. Navrhované pravidlá bezpochyby nepriaznivým spôsobom zasiahnu rozmanitosť hlasov. Budú to práve veľkí vydavatelia, ktorí budú určovať business modely pre celé odvetvie. Reforma autorského zákona pomôže hlavne im.

Spoločnosti ako Google budú postavené do pozície, v ktorej budú môcť vyberať víťazov a porazených. Online služby, z ktorých niektoré neprodukujú nijaký zisk (ako napríklad Google News), si budú musieť vyberať vydavateľov, s ktorými budú spolupracovať. V súčasnosti sa v Google News môžu objaviť správy od viac ako 80 tisícov vydavateľov. Článok 11 navrhovanej smernice toto číslo dramaticky zníži.

Google dostal od Európskej komisie rekordnú pokutu, vyše 4 miliardy eur

Internetový gigant je údajne zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobily. Pre Google ide už o druhý prípad návrhu rekordnej pokuty. Aj v tomto prípade sa ale spoločnosť odvolá.

Tento fakt najviac pomôže veľkým hráčom, ktorých EPC zastupuje. Táto analýza predpokladá, že v Nemecku malí vydavatelia dostanú iba menej ako jedno percento zo ziskov plynúcich z takzvaného „doplnkového autorského práva“, zatiaľ čo najväčšia vydavateľská skupina sama dostane 64 percent zisku. Ako dôsledok budú zasiahnuté malé vydavateľské kancelárie a všeobecná rozmanitosť správ v online priestore.

Nie je pravda, že náš podnikateľský model je funguje na úkor vydavateľov obsahu, pričom ich odmietame férovo kompenzovať. Google News neobsahuje nijaké reklamy a netvorí zisk, ale to neznamená, že vydavateľom neprináša nijakú hodnotu. Google News presmeruje ľudí na stránky vydavateľov každý mesiac viac ako desať miliárd krát. Podľa štúdie Deloitte má každá návšteva cenu medzi 0,04 a 0,08 doláru. Minulý rok sme vydavateľom, ktorí na svojich stránkach používajú reklamnú technológiu Google, zaplatili viac ako jedenásť miliárd dolárov. Google taktiež neustále investuje do tvorby nástrojov, ktorými vydavateľom pomáhame zvýšiť príjmy z predplatného a nájsť svoje publikum (napríklad zrýchlením ich mobilných webových stránok).

Existuje cesta ako sa vyhnúť nežiadúcim účinkom článku 11. Smernica o autorskom práve by mala dať všetkým vydavateľom právo na kontrolu svojho podnikateľského modelu cez možnosť vzdať sa potreby komerčnej licencie na ich obsah. Malí aj veľkí vydavatelia by si mali udržať právo na vlastnú voľbu ohľadne dostupnosti ich obsahu a spôsobu, ako budú na tomto obsahu zarábať.

O presnej formulácií nových pravidiel sa bude rozhodovať v najbližších týždňoch. Nie je správny čas, aby sme potlačili inovácie v spravodajstve alebo obmedzili prístup ku kvalitnej žurnalistike.