Veľký prehľad digitálnej pomoci od slovenských firiem v čase epidémie koronavírusom

Komerčný obsah

Zdroj: Prieskum SAPIE, 19.3.2020

Bratislava, 20. 3. 2020 – Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôznych projektov pomáha v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, podpory podnikateľov či kultúry v čase krízy.

Najviac projektov slovenských digitálnych firiem, až 40 percent z celkového počtu, sa venuje informovaniu o prevencii či mapám nákazy na území Slovenskej republiky. Zaujímavé dáta prináša aj projekt porovnania vývoja na Slovensku s okolitými krajinami, upozorňuje však, že ide o amatérsky štatistický projekt.

Pomoc pre zdravotnú starostlivosť

Druhú najväčšiu skupinu tvoria pomocné digitálne projekty pre oblasť zdravotníctva a zdravotnej starostlivosti.

Aplikácia Zostaň zdravý umožňuje zaregistrovať sa, nechať aplikáciu zaznamenávať svoj pohyb a v prípade neskoršieho pozitívneho testovania na koronavírus, oznámiť túto skutočnosť v aplikácii. Tá informuje všetkých ostatných členov aplikácie, že prišli v minulosti do styku  s nakazeným. Taktiež je ideálnym nástrojom na zodpovedné správanie sa nakazených. Ak už z akéhokoľvek akútneho dôvodu musia opustiť karanténu, bude ich pohyb viditeľný pre ostatných užívateľov v mape pre ich lepšiu ochranu.

Za zmienku stojí aj projekt MAIA MD, ktorý zabezpečuje online komunikáciu s praktickým lekárom alebo inými ambulanciami, kde ste pravidelne sledovaní. Rieši tak bezkontaktne a efektívne prípady, kedy pacient potrebuje len predpísať lieky alebo skonzultovať svoj stav skôr, než sa rozhodne pre osobnú návštevu.

Vzdelávanie z domu

Treťou najfrekventovanejšou oblasťou digitálnej pomoci je školstvo a vzdelávanie, ktoré tvorí 17 percent projektov. Zameriava sa predovšetkým na online vzdelávanie, spoločnosť Google zas poskytuje balíky svojich nástrojov na vzdelávanie na diaľku či prácu na diaľku. „Príležitosť vidíme v tomto čase v posilnení technických zručností ľudí. Je ideálny čas začať programovať a dostupnosť online kurzov zdarma je enormná,“ odkazuje riaditeľ SAPIE Martin Uhnaka spomína aj slovenské projekty od portálu NextTech či portál ucimsadoma.sk.

K lepšej kvalite života prispievajú tiež portály, ktoré pomáhajú malým podnikateľom a živnostníkom nájsť online uplatnenie  či projekt Aby kultúra žila, ktorý pripravuje  prvý virtuálny festival na Slovensku.

Ukazuje sa, že inovatívna ekonomika je dôležitým pomocníkom v súčasnej kríze koronavírusu. Dôkazom sú dve desiatky slovenských aplikácií a projektov, ktoré pomáhajú nielen v primárnych oblastiach ako je zdravotná starostlivosť, ale aj sekundárnych, ako je vzdelávanie či podpora malých živnostníkov. Očakávame, že počet iniciatív sa v najbližších týždňoch bude rozširovať,“ hovorí Uhnak.

Zaujímavosťou tiež je, že len 10 % týchto iniciatív je podporených úradmi Slovenskej republiky. Ostatné vznikli ako dobrovoľný príspevok digitálnej ekonomiky k aktuálnemu dianiu.

Zdroj: Prieskum SAPIE, 19.3.2020

Zdroj: Prieskum SAPIE, 19.3.2020