Digitálne dane budú v Únii najneskôr v roku 2023

Krátka správa.

Blok chce do leta počkať na kompromisný globálny návrh o tom, ako zdaňovať digitálnu ekonomiku. V prípade, že k dohode nedôjde, je pripravený predstaviť vlastné riešenia.

Európska únia mala pôvodne do marca počkať, či sa OECD vo svojich medzinárodných paneloch dohodne a nájde kompromis na spôsobe zdaňovania digitálnych spoločností. Diskusie v organizácii však naďalej pokračujú. Únia preto chce na globálnu zhodu počkať ešte do leta.

Vyplýva to z predbežného stanoviska z Rady, na ktorom by sa lídri krajín EÚ mali zhodnúť už na dnešnom (25. marca) summite, a ktorý má portál EURACTIV k dispozícii. Lídri a líderky podľa neho naďalej „v oblasti medzinárodného digitálneho zdaňovania preferujú (…) globálne riešenie“. Potvrdzujú však, že blok je pripravený posunúť sa v zavádzaní vlastných riešení aj vtedy, ak sa medzinárodné spoločenstvo na fóre OECD nedohodnú.

„Pripomíname, že ako základ pre ďalší, vlastný zdroj, predloží Komisia v prvom semestri roku 2021 návrh o digitálnom poplatku. Jeho cieľom je zavedenie poplatku najneskôr do 1. januára 2023,“ píše sa v predbežnom spoločnom vyhlásení z Rady.