Digitálny trh a služby: Rezort hospodárstva otvorí verejnú konzultáciu na Slovensku

Krátka správa.

Nová európska legislatíva, známa pod skratkami DSA a DMA, môže zásadne zmeniť podobu internetu v Únii. Finálnu pozíciu Slovenska k nej chce ministerstvo hospodárstva sformulovať až po tom, ako prebehnú diskusie so zainteresovanými stranami.

Ministerstvo hospodárstva, ktoré je gestorom návrhov Zákona o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA) a Zákona o digitálnych trhoch (Digital markets act, DMA) na Slovensku, spustí pravdepodobne koncom týždňa (1. apríla) pripomienkové konanie k obom legislatívam. Ide o návrhy z dielne Európskej komisie, ktoré majú ambíciu prispôsobiť internet, jeho služby, ale aj podmienky obchodovania na ňom súčasným trendom.

Dvojicu zákonov spoločne s legislatívou o riadení dát (Data Governance Act, DGA), za ktoré na Slovensku zodpovedá rezort vicepremiérky Veroniky Remišovej (MIRRI), predstavila európska exekutíva koncom minulého roka. Ovplyvňovať bude takmer celý európsky online priestor, od nákupov na internete, cez zodpovednosť za publikovaný online obsah, internetové reklamy, či prístup k dátam, a teda nielen poskytovateľov, ale aj používateľov digitálnych a online služieb.

Podobne, ako pri GDPR, aj trojica DSA, DMA a DGA by chceli nastaviť štandardy pre prácu v digitálnom priestore, ktoré by ovplyvnili celý svet.

Eurokomisia predstavila kľúčovú legislatívu, ktorá ovplyvní online služby naprieč Úniou

Nákup na internete, zodpovednosť za publikovaný online obsah, internetová reklama, či prístup k dátam. Obrovská legislatíva o digitálnych službách v EÚ ovplyvní nielen ich poskytovateľov, ale aj používateľov. Jej konečná podoba by po diskusiách mohla začať platiť v roku 2023.

Rezort hospodárstva k obom aktom „vypracoval návrhy riadnych predbežných stanovísk, ktoré budú východiskom pre pozíciu Slovenskej republiky, prezentovanú počas rokovaní v Rade EÚ,“ uviedla pre EURACTIV hovorkyňa ministerstva, Katarína Matejková. Zároveň potvrdila, že v priebehu tohto týždňa predloží rezort „návrhy riadnych predbežných stanovísk k obom aktom do medzirezortného pripomienkového konania“.

Ministerstvo očakáva, že sa do pripomienkového konania zapoja nielen štátne orgány, ale „predovšetkým podnikatelia a ostatná verejnosť, ktorých názory môžu zásadne prispieť k dosiahnutiu vyváženej pozície Slovenska,“ dodáva Matejková.