Prvý európsky „exascale“ superpočítač bude v Nemecku

Krátka správa.

V bloku už budúci rok spustia systém, ktorý je schopný uskutočniť viac ako miliardu miliárd výpočtov za sekundu. Ďalšie štyri nové superpočítače strednej triedy pribudnú v Grécku, Maďarsku, Írsku a Poľsku.

Európsky spoločný podnik pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC JU) oznámil, že vybral päť lokalít, ktoré budú hostiť a prevádzkovať ďalšiu generáciu európskych superpočítačov.

Spoločný podnik je verejno-súkromným partnerstvom, ktoré zahŕňa inštitúcie EÚ, členské štáty a súkromné spoločnosti. Ich cieľom je posilniť európske superpočítačové kapacity.

Najvýkonnejšie zariadenie, exascale superpočítač JUPITER, bude nainštalovaný už budúci rok, a to v Jülich Supercomputing Center v Nemecku. Celkové náklady na JUPITER sa odhadujú približne na 500 miliónov eur, pričom Spolkové ministerstvo školstva a výskumu a Ministerstvo kultúry a vedy spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko prispejú polovicou z tejto čiastky.

„Takéto systémy sú schopné vykonať viac ako miliardu miliárd (18 núl) výpočtov za sekundu a predstavujú významný míľnik pre Európu,“ vysvetlilo EuroHPC JU. Výpočtový výkon tak predstavuje viac ako päť miliónov moderných notebookov.

Viac v článku EURACTIV.com.