Slovensko sa stáva pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

Krátka správa.

Vláda na svojom dnešnom (26. mája) zasadnutí schválila zmluvu s európskou agentúrou ESA. Po podpise prezidentky sa Slovensko oficiálne stane jej pridruženým členom.

Po ratifikácii zmluvy prezidentkou Zuzanou Čaputovou vstúpi do platnosti Zmluva o pridružení Slovenska do  Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorú dnes (26. mája) na rokovaní schválila vláda.

Hoci krajina spolupracuje s Agentúrou už dlhší čas, pridružené členstvo umožní Slovensku participovať aj na významných európskych projektoch a podieľať sa napríklad na budovaní nových európskych satelitov, nosných rakiet alebo budúcich výskumných misiách.

Pridružené členstvo v ESA je poslednou etapou z trojice krokov, ktoré zaručujú plnohodnotné členstvo v agentúre. Hoci pre krajinu predstavuje členstvo istú finančnú záťaž, Slovensko ju začína vnímať v podobe dobrej investície s dôležitou pridanou hodnotou.

Slovensko by sa malo v roku 2021 stať pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

Kým predchádzajúca vláda mala problém najmä s poplatkami komplexnejšieho členstva, súčasný rezort školstva, vedy a výskumu hovorí, že sa pre ne v štátnom rozpočte vytvorí samostatná kapitola. Prízvukuje najmä nové možnosti pre slovenské firmy.