Vlna regulácii proti veľkým techfirmám v Únii narastá

Okrem nových vyšetrovaní a diskusií okolo regulácie gigantov si chce ich šéfov predvolať aj Európsky parlament.

Európsky parlament chce pozvať na verejné vypočutie šéfov štyroch veľkých digitálnych firiem – Google, Apple, Facebook a Amazon. Kritika voči ich praktikám totiž narastá.

Európska komisia v súčasnosti vedie dve nové vyšetrovania praktík Google v oblasti internetovej reklamy. Prvý prípad sa týka spôsobu zhromažďovania dát, druhý správania sa firmy v reklamnom biznise voči zadávateľom reklamy, vydavateľom, sprostredkovateľom a konkurentom v sektore online vyhľadávania. V minulosti uvalila Komisia v troch iných prípadoch na firmu pokutu osem miliárd eur.

Firmy zároveň čelia vlne regulácií aj vo viacerých európskych krajinách. Nemecko modernizuje zákon, ktorý má chrániť konkurenciu na trhu. Podľa úradov má novela pomôcť efektívnejšiemu a rýchlejšiemu riešeniu prípadov, keď digitálny giganti zneužívajú svoje dominantné trhové postavenie. Francúzsko pripravuje vlastnú legislatívu regulujúcu veľké technologické firmy, Rakúsko zas novelizuje zákon o nenávistných prejavoch na internete. (Radovan Geist/Denník E)