Zakladateľ Facebooku sa v europarlamente ospravedlnil

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg sa v utorok (23. mája) v Európskom parlamente v Bruseli ospravedlnil za to, že Facebook nedokázal zabrániť zneužitiu niektorých svojich internetových nástrojov.

Zuckerbergove ospravedlnenie zaznelo pred europoslancami a vysokými predstaviteľmi Európskej únie, ktorým odpovedal na otázky spojené so škandálom okolo zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku.

Či už išlo o „falošné správy, zasahovania do volieb zo zahraničia a zneužívanie údajov o ľuďoch vývojármi, neuvedomovali sme si, kam až siaha naša zodpovednosť“, pokračoval Zuckerberg.

„Bola to chyba a je mi to ľúto,“ vyhlásil výkonný riaditeľ, ktorého citovala agentúra AP.

Europoslanci o ochrane osobných údajov: GDPR je iba začiatok

Europoslanci sa zhodli, že je nutné zabrániť ďalšiemu rozsiahlemu zneužitiu osobných údajov. GDPR je podľa viacerých len začiatok. Niektorí spomenuli aj kontroverzný legislatívny návrh ePrivacy.

Žiadosť europoslancov osobne vypočuť Zuckerberga vznikla po tom, ako šéf Facebooku v apríli svedčil v americkom Kongrese. Zuckerberg navrhol, že vyšle popredného predstaviteľa spoločnosti, aby vystúpil pred britským parlamentom, a ponúkol, že urobí to isté aj v Bruseli, avšak Parlament trval na jeho osobnom vypočutí.

Facebook čelí kritike, odkedy vyšli najavo informácie, že spoločnosť Cambridge Analytica údajne neoprávnene získala osobné údaje facebookových používateľov, ktoré mala následne použiť na ovplyvnenie prezidentských volieb v Spojených štátoch. Údajne mala tak dopomôcť Donaldovi Trumpovi k víťazstvu.

Facebook pripustil, že Cambridge Analytica sa neoprávnene dostala k osobným údajom 87 miliónov jeho používateľov – 2,7 milióna z nich pochádza z krajín Európskej únie.

Európsky prístup k dezinformáciám na internete: Kto má niesť zodpovednosť?

Koncom apríla navrhla Európska komisia nové opatrenia na boj proti dezinformáciám šíreným online. Jej oznámenie výslovne spomína Rusko, a to aj napriek nesúhlasu niekoľkých eurokomisárov menovať krajiny podieľajúce sa na šírení dezinformácií.

Tajani označil vypočutie Zuckerberga za úspech

Sme v centre politickej debaty. Ukázali sme, že máme vôľu venovať sa záujmom občanov,“ uviedol predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani počas tlačovej besedy.

Zároveň obhajoval zúžený“ a časovo skrátený formát vypočúvania – len pred predsedami politických skupín a šéfmi výborov, a nie pred všetkými europoslancami. Zuckerberg nie je občanom Európskej únie,“ upozornil Tajani.

Šéf europarlamentu dodal, že Zuckerberg zašle individuálne odpovede na ďalšie citlivé a nezodpovedané otázky v písomnej forme. Okrem toho sa ďalší vysoký predstaviteľ Facebooku dostaví na vypočúvanie zamerané najmä na technické otázky pred členmi Výboru EÚ pre vnútorné záležitosti.

Belgický denník L’Echo upozornil, že Zuckerberg sa šikovne vyhol napríklad otázkam o monopolnom postavení jeho firmy v Európe, o opatreniach proti systematickému odmietaniu cielených reklám či o podnikaní spoločnosti v Írsku a ďalších daňových rajoch.

Facebook chce prísne európske predpisy aplikovať do svojich celosvetových štandardov

Najväčšia sociálna sieť je Pod paľbou kritiky od škandálu, ktorý odhalil, že údaje 85 miliónov používateľov boli nekontrolovane zdieľané s inou spoločnosťou.

Facebook je lepšie pripravený

Zuckerberg upozornil, že v súčasnosti je Facebook lepšie pripravený identifikovať a vymazávať dezinformácie ovplyvňujúce volebné procesy po celom svete. V súvislosti s prezidentskými voľbami v Spojených štátoch v roku 2016 priznal, že Facebook bol „príliš pomalý“, aby dokázal identifikovať ruské zásahy cez sociálnu sieť. Spoločnosť sa vtedy sústreďovala skôr na tradičné kybernetické útoky.

Najmladší miliardár sveta upozornil na kroky, ktoré jeho sociálna sieť prijala na riešenie predošlých nedostatkov. Ide o rôzne opatrenia obmedzujúce prístup k osobným údajom pri digitálnych aplikáciách, spomenul aj zdvojnásobenie počtu pracovníkov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť – do konca tohto roka by ich malo byť 20 000.

Nemecký súd tvrdí, že Facebook neoprávnene využíva dáta o aktivitách vlastných používateľov

Facebook čelí v Nemecku viacerým obvineniam. Organizácie a úrady mu vyčítajú nedostatočne bezpečné predvolené nastavenia, využívanie dát na aktiváciu online reklamy, či prístup k údajom tretích strán v čase, keď má používateľ stránku Facebooku otvorenú.

Tieto investície majú významný vplyv na naše zárobky, ale bezpečnosť ľudí bude mať vždy prioritu pred maximalizáciou ziskov,“ uviedol pred europoslancami.

Spoločnosť Facebook už oznámila, že bude uplatňovať opatrenia nového nariadenia Únie o ochrane údajov, ktoré vstúpia do platnosti v piatok 25. mája.