Bulcová: Európa by mohla mať jednotné mýto

Violeta Bulcová

Komisárka EÚ pre dopravu Violeta Bulcová má tento týždeň v Nemecku rokovať najmä o kontroverznom zámere na spoplatnenie tamojších diaľnic, ktoré by mohlo znevýhodniť zahraničných šoférov. Počas víkendu však poskytla novinám Die Welt am Sonntag rozhovor aj o tom, čo by podľa nej mohla byť strednodobá vízia pre európsku dopravu.

Prepájanie a informatizácia dopravných systémov môžu v Európe viesť k spoločnému mýtu. S podobným nápadom sa pred necelým rokom, v čase vrcholiacej kritiky Berlína, prezentoval aj vtedajší eurokomisár  pre energetiku Günther Oettinger. Idey však ešte chýbal konkrétnejší obsah.

Bulcová ako výhodu spoločnej dátovej siete uviedla, že si občan z malého mesta vo Fínsku bude môcť už pred cestou, napríklad do Lisabonu, presne vedieť spočítať náklady a aj si na celý presun zadovážiť jediný lístok.

Dodala, že takýto systém by mohol byť základom aj pre mýto založené na prejdenej vzdialenosti: „Výška poplatku by mala byt podľa mňa založená výlučne na odjazdených kilometroch a nemala by byť závislá na čase.“

Vytváranie inteligentných systémov bude počas jej mandátu jednou prioritných oblastí, rovnako ako bude doprava jednou z priorít Junckerovho investičného balíka.

Diskriminujúce diaľnice

S nemeckým ministrom dopravy Alexanderom Dobrindtom bude zajtra hľadať spôsob, akým zosúladiť legislatívny zámer spoplatniť nemecké diaľnice so základnými pravidlami fungovania EÚ.

U súčasného návrhu podľa nej nie je celkom jasné, či to spĺňa. Nemci chcú zmeniť najmä to, že ich cestami každoročne prejde 170 miliónov áut, ktoré sú registrované v cudzine na financovanie infraštruktúry ich vodiči neprispievajú. Okolité štáty pritom poplatky za cestné komunikácie už zaviedli.

Európska komisia v minulosti požiadala o stiahnutie návrhu, ktorý rátal s úľavami z dane z motorových vozidiel. Pripomína tiež, že aj prípadné zavedenie diaľničných známok musí byť proporčné. Krátkodobé označenia by nemali byť úhrnne drahšie ako dlhodobé, aby to nezvýhodňovalo iba domácich motoristov.