Dobrolet dolietal kvôli sankciám z EÚ

Lietadlo ruskej spoločnosti Aeroflot (autor: Kurush Pawar)

Aerolínie Dobrolet končia s lietaním dva mesiace od svojho vzniku. Dcérska spoločnosť Aeroflotu oznámila, že oddnes dočasne pozastaví lety na všetkých svojich linkách. Dôvodom má byť zrušenie nájomnej zmluvy na lietadlá Boeing-737-800 následkom sankcií Európskej únie, informovali o tom včera na svojej webovej stránke.

„Dohody o leasingu, opravách, údržbe a poistení lietadiel boli zrušené, rovnako aj poskytovanie leteckých informácií,“ vysvetlili. „Vzhľadom na nebývalý tlak, ktorý na Dobrolet vyvinuli jeho európski partneri, dopravca nemá inú možnosť, ako pozastavenie letov a predaja vstupeniek.“

 Nízkonákladový dopravca zabezpečoval linky na Krymský polostrov. Jeho prvý let smeroval v júni z Moskvy do Simferopolu. Celkovo obsluhoval spojenie s ôsmimi ruskými mestami.

„Od protiprávnej anexie Krymu Dobrolet doteraz ako jediný prevádzkuje lety medzi Moskvou a Simferopolom. Tým uľahčuje integráciu protiprávne anektovanej Krymskej autonómnej republiky do Ruskej federácie a narúša územnú celistvosť, zvrchovanosť a jednotu Ukrajiny,“ uviedla v stredu v odôvodnení EÚ.

Ruské ministerstvo dopravy ubezpečilo, že dopravné spojenie s Krymom zostane zachované. „V súčasnej dobe letisko Simferopol prijíma a odosiela 16 tisíc cestujúcich každý deň. […] Letecká spoločnosť Dobrolet vykonávala 8 spiatočných letov denne,“ vyhlásilo ministerstvo.

Aerolínie v tlačovej správe dodávajú, že niektoré ich doterajšie záväzky voči cestujúcim prevezmú Orenburg Airlines. Zrušené lety budú pasažierom preplatené v plnej miere.

Dobrolet je jednou z 23 ruských spoločností, ktorým EÚ zmrazila aktíva. Je zároveň prvá, ktorá oznámila prerušenie činnosti v dôsledku sankcií.

Sankcie EÚ cielia najmä na štátne ropné spoločnosti a veľké banky. Podobné problémy ako avizoval malý letecký dopravca sa u nich neočakávajú.

Kremeľ hrozí, že ekonomické opatrenia voči ruským spoločnostiam budú mať na Európsku úniu bumerangový efekt.