EÚ chce tiež zbierať údaje o cestujúcich

Pozadie

Akčný plán pre bezpečnosť výbušnín, boj proti využívaniu internetu na teroristické ciele a poskytovanie údajov leteckých pasažierov prichádzajúcih do EÚ budú súčasťou antiteroristického balíku návrhov, ktorý zajtra zverejní Komisia.

Otázky

Údaje, ktoré bude musieť cestujúci poskytnúť zahŕňajú telefónne číslo, emailovú adresu či detaily o platbe za letenku. Predpokladá to návrh opatrení, ktorý je súčasťou pripravovaného protiteroristického plánu z dielne Komisie.

Plán je do veľkej miery odpoveďou EÚ na program, ktorý zaviedli USA po 11. septembri, a ktorý vzbudil v Európe aj vlnu kritiky. Vzájomná dohoda medzi USA a EÚ o poskytovaní údajov (Passenger Name Record – PNR) bola vyjednaná až na druhý pokus po tom, čo sa počet údajov, ktoré ÚSA žiadali okresal z 34 na 19. Ministri zahraničia EÚ dohodu medzi USA a EÚ odobrili v júli tohto roku.

K takmer identickým opatreniam smeruje teraz aj Európska únia. Každý štát EÚ bude musieť od pasažierov získať 19 druhov informácii, ktoré budú štáty EÚ medzi sebou zdieľať. Opatrenie sa nebude týkať letov v rámci Únie.

Zodpovedné za zber údajov budú letecké spoločnosti. Komisa tvrdí, že to pre ne nebude predstavovať žiadnu novú zátaž, kredže už takéto údaje zbierajú pre komerčné účely. Letecká spoločnosť prepravujúca pasažierov do EÚ, bude musieť tieto informácie poskytnúť prvému členskému štátu, v ktorom lietadlo pristane.

Pozície

Hoci návrh hovorí, že letecké spoločnosti nebudú vyžadovať „citlivé“ informácie týkajúce sa rasy, nábožeského vierovyznania či sexuálnej orientácie, ochrancovia ľudských práv, ako je napríklad organizácia Statewatch spochybňujú efektívnosť nadmerného zberu údajov. Varujú, že využitie osobných údajov na iné účely môže urobiť z Európy „najsledovanejšie mesto na zemi“.

Allison Knight z Electronic Privacy Policy Centre, pre Washington Post vyhlásila, že vytváranie systémov na zber informácií sa takmer stalo novou formou pretekov v zbojení.

Franco Frattini, komisár pre slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť uviedol, že miera teroristickej hrozby v Európe plne zdôvodôuje vytvorenie európskej PNR. Únie je podľa neho aspoň takým lákavým cieľom pre teroristov ako USA.

Holandská liberálna europoslankyňa Sophie int´t Veld vyzvala minulý týždeň Komisiu, aby si všetko dôkladne premyslela pred tým, než bude konať, a aby zhodnotila efektívnosť podobných systémov v Kanade a USA pred tým, než podobný zavedie v Európe. „Protiteroristické politiky EÚ musia byť pravidelne vyhodnocované pokiaľ ide o ich efektívnosť.“