EÚ rieši letecký chaos spôsobený popolom

lietadlo v oblakoch

Španielsky štátny tajomník pre záležitosti EÚ Diego López Garrido včera (18.4) po stretnutí európskej agentúry pre kontrolu letectva Eurocontrol novinárom povedal, že oblak vulkanického popola sa pomaly hýbe na severovýchod, čo by mohlo z polovice oslobodiť európsky vzdušný priestor. Ten už niekoľko dní paralyzuje výbuch islandskej sopky. 

„Predpoveď je, že operovať bude polovica letov, preto sa musíme koordinovať“, uviedol López Garrido. Európsky komisár zodpovedný za dopravu Siim Kallas na rovnakom brífingu povedal, že dúfa, že v podelok bude 50 % európskeho vzdušného priestoru bezrizikového.

Súčasná situácia nie je podľa Kallasa udržateľná a európske úrady pracujú na tom, aby našli riešenie, ktoré nebude znamenať ústupky z bezpečnosti.

„Nemôžeme čakať kým ten popol proste zmizne“, vyhlásil Garrido. Podľa neho testovacie lety neukázali žiadne poškodenia strojov spôsobené mrakom popola.

„Lufthansa urobila 11 letov, KLM deväť, Air France sedem a výsledkom je, že to v tomto smere nemalo žiadne následky, ktoré by sa dali pripísať mraku“, povedal.

Technické stretnutie ministrov pre dopravu, ktoré sa pôvodne malo konať dnes (pondelok) v Bruseli, bude hodnotiť situáciu aj na základe testovacích letov nad jednotlivými európskymi krajinami.

„Na základe nových informácií z včerajších a dnešných testovacích letov by sme mali byť schopní urobiť rozhodnutie“, povedal. „Všetky tieto faktory budú na technickom stretnutí brané od úvahy“.

Zdôraznil, že je potrebná koordinovaná európska reakcia. „Musíme prísť s európskym riešením, aby sme mohli postupne otvárať európsky vzdušný priestor“.

Podľa európskej leteckej agenúry sa v nedeľu v Európe realizovalo 5 000 letov. Normálne je to 24 000. V Belgicku sa nebude lietať minimálne do 18.00 dnešnéh odňa (19.4.)

EÚ bude hodnotiť ekonomické dôsledky

V nedeľu Európska komisia oznámila, že zvoláva pracovnú skupinu, ktorá zhodnotí aký ekonomický vplyv má islandský mrak a aké koordinované kroky by sa mali v Európe prijať.

„Sopečný popol spôsobil bezprecendetnú situáciu“, povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Požiadal som komisára Kallasa, aby koordinoval reakciu Európskej komisie a plne zhodnotil, aké ekonomické dôsledky to môže mať najmä pre letecký priemysel. Je dôležité, aby všetky opatrenia boli koordonované na európskej úrovni“.

Kallasovi majú pri vzniknutej situácii pomáhať aj komisár pre hospodársku súťaž a štátnu pomoc Joaqín Almunia  a komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Ministri na telekonferencii

Ministri dopravy budú situáciu so sopečným islandským popolom riešiť na dnešnej tele- a video-konferencii. Mnohí z nich sa totiž sami nevedia dosťať do Bruselu. Letecká paralýza skomplikovala aj stretnutie ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, ktoré sa malo konať v Luxemburgu ako aj prístupovú konferenciu EÚ –Chrovátsko, ktorá sa mala konať v hlavnom meste Belgicka. Dnešné stretnutie ministrov pre telekomunikácie v španielskej Granade by sa však malo konať podľa plánu, hoci tiež bez fyzickej prítomnosti niektorých zástupcov. 

Ohrozená je nateraz aj plenárna schôdza Európskeho parlamentu., ktorá sa má konať tento týždeň v Štrasburgu. Rozhodnutie o jej konaní, či nekonaní by malo padnúť dnes poobede.

EurActiv/Reuters