EÚ tlačí na telesné skenovanie na letiskách

Komisia je „presvedčená, že telesné skenery môžu zohrávať veľmi dôležitú úlohu ako doplnkový prostriedok pri skenovaní.“

Podľa EK majú členské štáty povolené používať telesné skenery, keďže bezpečnostné kontroly nie sú v protiklade národnej ani európskej legislatívy. Predošlé ustanovenie Komisie v roku 2008 však čelilo veľkej kritike Parlamentu a nakoniec sa kvôli zdravotným obavám a obavám z porušovania súkromia stiahlo.

V tom čase EK rozhodla, že pred opätovným pokusom o zavedenie nových pravidiel  v tejto oblasti v rámci celej Európskej únii bude potrebné získať ďalšiu technickú analýzu.

K úplnemu zavedeniu telesných skenerov dôjde na letisku Heathrow vo Veľkej Británii už do troch týždňov. Britská vláda zároveň rozmýšľa nad vytváraním profilov o cestujúcich. Rovnako sa bude používať aj viac hľadacích psov a podľa zrevidovaného zákona sa analýza správania sa pasažierov stane bežnou súčasťou kontroly, povedal tamojší minister vnútra Alan Johnson.

Medzi bezpečnostnými expertami a odborníkmi v leteckom priemysle panuje zhoda v tom, že tieto prostriedky by mohli napomôcť ochrániť letecké prostriedky pred teroristickými útokmi. Ich úspech však bude záležať od toho, ako presne sa podarí uplatniť zmeny.

Nemecká ministerka pre vzdelávanie a výskum Annette Schavan pre časopis Bild am Sonntag povedala, že krajina by mohla zaviesť telesné skenery už v druhej polovici tohto roka. Vláda sa jasne vyjadrila, že nie je proti použitiu skenerov ako takých, ale bude sa snažiť zabezpečiť ochranu práva na súkromie.

Taliansko zavedie úplne telesné skenery na svojich hlavných letiskách v Ríme a Miláne. Zariadenie bude používať pri letoch s vysokým rizikom teroristických útokov, povedal taliansky minister vnútra Roberto Maroni pre noviny Corriere della Sera v sobotu (2. januára).

Bojovníci za ochranu súkromia argumentujú, že obrázky vytvorené prístrojom sú také podrobné, že výrazne prispievajú k takzvanému „virtuálnemu striptýz – prehľadávaniu.“