Eurokríza má negatívny vplyv aj na leteckú dopravu

Londýnske letisko Heathrow vyhlásilo, že počet pasažierov, ktorí cestujú na trase Londýn – Grécko poklesol v máji o 11,3 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roku. V prípade Talianska to bol pokles o 9,2 %, Portugalska o 11,4 % a Španielska o 2,5 %.

„Dopad krízy v Eurozóne je cítiť v prudkom poklese čísel pasažierov, cestujúcich do najviac postihnutých krajín a v poklese nákladnej dopravy,“ povedal Colin Matthews, generálny riaditeľ spoločnosti BAA, ktorá prevádzkuje niekoľko britských letísk.

Londýnske letisko Stansted, ktoré využívajú najmä nízkonákladové letecké spoločnosti easyJet a Ryanair, zaznamenalo v marci prepad o 5,5 %. Na druhej strane letiská v Glasgowe a Aberdeene  si polepšili v porovnaní s minulým rokom o 6,2, resp. o 13 %, ale za to môžu skôr minuloročné problémy s islandskou sopkou Grímsvötn, ktorej popol ovplyvnil leteckú dopravu v Británii a Írsku.  

Matthews tvrdí, že kríza ukázala, aké dôležité je budovať nové spojenia s rastúcimi ekonomikami, ako sú Čína, India a Brazília.

Európska únia sa v súčasnej dobe snaží zefektívniť letiská a znížiť ich preplnenosť. Komisia predstavila v decembri minulého roka legislatívny balík s názvom „lepšie letiská“, ktorý obsahuje opatrenia na zvýšenie kvality pozemných služieb, transparentnosti rozhodnutí o hluku z letísk, ako aj efektívnosti celej siete prevádzkových intervalov pre odlety a prílety. Návrh sa skladá celkovo z troch návrhov.

Minulý týždeň dospela Rada EÚ k dohode v návrhu, týkajúceho sa hluku. Ešte v marci schválila časť, ktorá sa zaoberala pozemným odbavovaním.  Na Radu čaká ešte prerokovanie tretieho balíka o letiskových prevádzkových intervaloch. O návrhoch bude taktiež hlasovať Európsky parlament.