Kartel pod Tatrami: Komisia potvrdila verdikty proti stavebným firmám

Premostenie úseku Ladce - Sverepec

Krátka správa

6. novembra 2006  sa EurActiv.sk v článku „Jesenné „eurokauzy“: Diaľnice a agrodotácie“  zmienil o listoch Komisie, ktoré adresovala MDPT v súvislosti s kartelom stavebných firiem. V tom čase písal náš portál, že „podozreniu z  kartelovej dohody pri verejnej súťaži na úseku diaľnice Mengusovce – Jánovce popod Tatry bude čeliť viacero významných slovenských stavebných firiem. Hrozí im rekordná pokuta udelená PMÚ SR –  1,35 miliardy Sk a aj to, že možno prídu o možnosť zúčastňovať sa verejných tendrov na štátne zákazky. Obmedzenie sa nemusí týkať len Slovenska, ale aj ostatných krajín Európskej únie. Komisia má výhrady, že firmy podozrivé z kartelu sa mohli zúčastniť na ďalších diaľničných tendroch vyhlásených Národnou diaľničnou spoločnosťou a dokonca v niektorých zvíťazili a teraz stavby stavajú. Kartelové správanie šiestich firiem potvrdil po podaní rozkladu Protimonopolný úrad SR a firmám rozposlal druhostupňové rozhodnutie. „

„Komisia v liste žiada, aby sa prijali určité opatrenia, ak sa podozrenie z cenovej koordinácie potvrdilo a požaduje spresnenie stavu problému. Ďalej upozorňuje, že cenová dohoda v súťaži o štátnu zákazku je vážny priestupok proti pravidlám Únie a mohol by viesť k obmedzeniu firiem v ďalších štátnych súťažiach“, písala v novembri 2006 Pravda. 

Európska komisia koncom marca 2007 uzavrela prípad cenového kartelu v súťaži na dodávateľa výstavby časti podtatranského úseku D1 Mengusovce – Jánovce. Šesť stavebných firiem aj podľa názoru Komisie koordinovali tendrovú ponuku, za ktorú im úrad im udelil celkovú pokutu vo výške 1,4 miliardy korún. Podnet na vyšetrenie na Komisiu inicioval nemenovaný subjekt.

„Uzavretie procesu zo strany eurokomisie chápeme ako prejav pozitívneho vnímania krokov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO),“ cituje v dnešnej správe predsedu úradu Béla Angyala agentúra TASR.

Kartel podľa Protimonopolného úradu uzavreli firmy Doprastav, Inžinierske stavby, Strabag, Skanska, Betamont a Mota Engil. Následne im Úrad pre verejné obstarávanie na 5 rokov zakázal účasť na tendroch. Stavebné spoločnosti sa odvolali na súd, ktorý pokračuje.

Právny zástupca spoločnosti Doprastav Juraj Kuráň označil Angyalove slová za nedôveryhodné a zavádzajúce verejnosť. „Úrad zneužíva rozhodnutie Protimonopolného úradu a chce likvidovať firmy tým, že ich vylučuje z verejného obstarávania,“ povedal pre TASR.