„Lepšie letiská“ majú zabrániť meškaniu letov

Očakáva sa, že letecká doprava výrazne porastie. Pri súčasnom trende dosiahne do roku 2030 19 kľúčových európskych letísk svoje maximálne kapacity. Preťažovanie letísk by mohlo spôsobiť veľké meškania letov. Investície do letiskovej infraštruktúry sú pritom často realizované dlhé roky po tom, ako sa naplánujú.

Európska komisia preto v decembri minulého roka predstavila legislatívny balík s názvom „lepšie letiská“, ktorý obsahuje opatrenia na zvýšenie kvality pozemných služieb, transparentnosti rozhodnutí o hluku z letísk, ako aj efektívnosti celej siete prevádzkových intervalov pre odlety a prílety.

„Naše najrušnejšie letiská nie sú využívané efektívne, preto podporujeme zmenu systému prideľovania prevádzkových intervalov. Musíme zabezpečiť, aby interval získalo to letisko, ktoré ho využije najlepšie," vysvetlil predstaviteľ Európskej komisie Matthew Baldwin.

Na problém s efektivitou poukázal aj expert na politiku letovej prevádzky a regulácie Simon Smith. „Konkurencia má v súčasnosti problém vstúpiť na najvyťaženejšie letiská. Sekundárny obchod s prevádzkovými intervalmi priamo medzi jednotlivými leteckými spoločnosťami by mohol priniesť želanú zmenu," vysvetlil. Sekundárny trh prevádzkových intervalov vítajú aj letecké spoločnosti.    

Parlamentný spravodajca Giommaria Uggias potvrdil, že sekundárny trh s prevádzkovými intervalmi môže zlepšiť flexibilitu plánovania časov letov. „Potrebujeme jednoznačné oddelenie koordinátorov intervalov od letiskových orgánov a ostatných zúčastnených strán," dodáva.

Inak to však vidí zástupca generálneho tajomníka Združenia európskych leteckých spoločností Athar Huasin Khan. „Opatrenia týkajúce sa prevádzkových intervalov neprinesú nárast kapacity letísk. Tú zvyšuje budovanie infraštruktúry," povedal.   

Kým niektorí europoslanci volajú po ambicióznejšom návrhu, iní sa obávajú že tento zhorší pracovné podmienky, ale nezlepší kvalitu služieb pre cestujúcich. O návrhu sa má hlasovať v parlamente hlasovať v decembri 2012.