Ľudia sa boja, nelietajú

ilustračné, zdroj: pixabay

Európske združenie prevádzkovateľov letísk ACI-Europe predpovedá, že rast dopytu po leteckej doprave v Európskej únii (EÚ) sa v 2. polroku spomalí. Dôvodom sú obavy ľudí o bezpečnosť po sérii teroristických útokov vo viacerých krajinách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa ACI-Europe sa totiž v 2. kvartáli 2016 preprava cestujúcich na letiskách v EÚ zvýšila len o 4,8 % po 8,2-% náraste v 1. kvartáli roka.

Veľké európske letecké spoločnosti, ako sú Lufthansa a AIG, majiteľ British Airways, už avizovali, že znížia odhad rastu počtu cestujúcich v tomto roku.

Dobrá správa tak prišla len z tzv. sekundárnych letísk, ako je napríklad berlínske letisko Schönefeld i letisko v Barcelone, ktoré využívajú najmä nízkonákladové aerolínie. Tieto letiská totiž zaznamenali výraznejší nárast počtu cestujúcich ako ostatné letiská, uviedlo ACI-Europe.

Združenie zároveň skonštatovalo, že letiská v Turecku hlásia za 1. polrok strmý úbytok cestujúcich, medziročne o 17,5 %.

Tureckom totiž tento rok otriasli bombové útoky v Istanbule a Ankare, pripomenul generálny riaditeľ ACI-Europe Olivier Jankovec.