Na východe bude jazdiť nový elektrický poschodový vlak

zdroj: TASR

Už v priebehu jesene by mali byť do pravádzky postupne nasadené dva ďalšie vlaky rovnakého typu, ktoré sú uspôsobené aj na prepravu imobilných cestujúcich. Figeľ ich zavedenie privítal slovami: „Moderné vlaky, ktoré pritiahnu viac cestujúcich na tento ekologický a bezpečný druh dopravy, sú pre budúcich železničiarov nádejou na stabilné a atraktívne zamestnanie.“ Vlak Alžbeta je určený na premávku na trati Žilina- Prešov- Košice.

Okrem desiatich dvojpodlažných jednotiek pre prímestskú dopravu by malo do vozového parku na východe Slovenska pribudnúť 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu.Cena jednej elektrickej poschodovej jednotky je 9,6 mil. eur a jej výrobcom je spoločnosť Škoda Vagónka Ostrava. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva dopravy Dušana Groskopová.

Poschodová jednotka má spolu tri vozne s kapacitou 307 miest na sedenie. Maximálna rýchlosť je 160 kilometrov za hodinu. Nízke podlažie zároveň cestujúcim umožní bezpečný a bezbariérový nástup.