Po leteckej katastrofe v Etiópii sa Európa zatvára novému stroju od Boeingu

Lietadlo Boeing 737 MAX 8 vyrobené pre Oman Air parkuje v závode americkej spoločnosti Boeing v Rentone. [TASR/AP/Ted S. Warren]

Viacero európskych štátov sa pridalo k zákazom lietania pre stroje Boeing 737 Max 8.

Zákaz týkajúci sa typu Boeing 737 Max 8 alebo celej série 737 Max v utorok vydali Británia, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko alebo Taliansko. Preventívny zákaz bude zrejme platiť v celej Európe. Podľa mediálnych správ takéto rozhodnutie pripravuje aj Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorá avizovala na večer vyhlásenia.

Mimo Európy preventívne zakázali lietanie s týmto typom lietadiel napríklad Austrália, Čína, Indonézia, Malajzia, Omán alebo Singapur. Len v Číne sa zákaz dotkol takmer 100 lietadiel.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) sa rozhodol nepozastaviť lety všetkých lietadiel typu Boeing 737 MAX 8, ktoré využívajú americké letecké spoločnosti.

Po dvoch pádoch v priebehu niekoľkých mesiacov sa letecké úrady po celom svete rovnako ako aerolínie obávajú technických problémov nového typu Boeing 737 Max 8. Približne polovica z 350 lietadiel tohto typu dodaných od roku 2017 zostáva na zemi v dôsledku nedeľného (10. 3.) zrútenia lietadla Boeing 737 Max 8 spoločnosti Ethiopian Airlines. Koncom vlaňajšieho októbra sa zrútilo konštrukčne rovnaké lietadlo v Indonézii.

Akcie Boeingu pokračujú v páde. Podvečer sa nachádzali v mínuse o vyše 7 %.