Poputuje 200 miliónov z eurofondov z informatizácie na dopravu?

zdroj: TASR

Dnes (10. decembra) sa v Bratislave uskutočnilo výročné stretnutie predstaviteľov Slovenska so zástupcami EK k plneniu Národného strategického referenčného rámca na obdobie rokov 2007 až 2013. Ten slúži ako základný strategický dokument pre využívanie eurofondov. Európska únia sa v súčasnosti nachádza v polovici programovacieho obdobia.

Podľa dokumentu, ktorý mal EurActiv k dispozícii, sa doposiaľ slovenským úradom podarilo schváliť projekty v hodnote 57 percent celkového rozpočtu. Najlepšie sú na tom v tomto ohľade Regionálny operačný program, kde už je údajne zazmluvnených sto percent z celkovej sumy takmer 1,45 miliardy eur. Nasleduje Operačný program technická pomoc s 87 percentami a Operačný program Zamestnanosť a sociálna inkúzia (79 percent).

Naopak, najhoršie by na tom v tomto ohľade mali byť operačné programy Vzdelávanie (49 percent), Informačná spoločnosť (46 percent) a doprava (33 percent). Posledné dve menované sú pritom najväčšie operačné programy na Slovensku, kde na informačnú spoločnosť pripadá suma 1,8 miliardy eur a na dopravu takmer 3,207 miliardy eur.

Podľa informácií EurActiv-u nastane v niektorých programoch zmena a presun prostriedkov, čo potvrdil aj hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič: „Momentálne prebiehajú rokovania. Premiérka zvolala niekoľko rokovaní, kde sa analyzoval stav čerpania, efektívnosť prostriedkov v rámci jednotlivých operačných programov a možnosti presunu časti finančných prostriedkov.“

Operačné programy Bratislava, Životné prostredie a Regionálny OP by si tak mali medzi sebou rozdeliť dodatočnú sumu 138 miliónov eur. Medzi OP Doprava a informatizácia spoločnosti by naopak malo prísť k presunu 200 miliónov eur v prospech dopravy. „Chceme posilniť program doprava, keďže je to priorita vlády. V súvislosti s finančnými presunmi sa najviac diskutuje o programe informatizácia, kde sa často vyskytovali málo efektívne projekty, dokonca s podozrením na zneužívanie prostriedkov“.

Doprava si polepší

Ministerstvo dopravy, ktoré má operačný program na starosti, si tak v prípade schválenia presunu prostriedkov polepší. Vývoj situácie je v súlade s predošlými vyjadreniami šéfa rezortu Jána Figeľa, ktorý avizoval väčšie využívanie eurofondov na výstavbu diaľnic so zdôvodnením, že tieto prostriedky- na rozdiel od PPP projektov- nebude Slovensko musieť splácať s vysokými úrokami.

Prioritou vlády sú pritom dostavanie úseku D1 medzi Bratislavou a Košicami, výstavba R4 cez východné Slovensko od hranice s Poľskom po hranicu s Maďarskom, či R2 z Trenčína cez Prievidzu do Žiaru nad Hronom, uvádza portál webnoviny.