Slováci jazdia autom menej, ako je európsky priemer, ale viac ako Česi a Maďari

Dopravné obmedzenia v Bratislave v januári 2019. [TASR/Jaroslav Novák]

Osobný automobil je najčastejšie využívaným dopravným prostriedkom na Slovensku, podiel autobusov výrazne poklesol, informovala počas Európskeho týždňa mobility analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Slováci najčastejšie využívajú osobný automobil. Pri presune z jedného miesta na druhé sa preň rozhodnú v takmer troch štvrtinách prípadov (74,4 percenta, pri meraní na osobokilometre).

Médiá o tom informovala analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská pri príležitosti Európskeho týždňa mobility. Vychádzala pritom z údajov Eurostatu za rok 2017. V mnohých krajinách Európskej únie v tomto čase prebiehajú kampane apelujúce za cestu autobusom či vlakom namiesto auta.

Pokles podielu autobusov

Autobusy a trolejbusy sú zastúpené podielom 15,7 percenta. Slovákmi nacestované kilometre vlakom tvoria z celkovej pozemnej dopravy 9,9 percenta, uviedla ďalšie údaje Eurostatu.

Za posledné štvrťstoročie sa situácia na Slovensku zmenila, a to najmä na cestách.

Milión nabíjačiek pre e-autá či daň z leteckých emisií. Euroúradníci majú ambiciózne plány

Dokument uniknutý z Európskej komisie navrhuje podporiť elektromobilitu, zdaňovanie emisií z letectva, ozelenenie Erasmu, nízkoemisnú výrobu ocele a kompenzácie pre regióny dotknuté energetickou transformáciou.

„Kým v súčasnosti dominujú na cestách autá, pred 25 rokmi tomu nebolo tak. V roku 1993 totiž podiel osobokilometrov najazdených osobnými automobilmi prestavoval na Slovensku iba 46,5 percenta,“ pripomenula Sadovská.

Autobusmi tak ľudia cestovali v oveľa väčšej miere ako v súčasnosti, a to s podielom 41,4 percenta na celkovej pozemnej doprave. Podiel vlakov sa pred štvrťstoročím nachádzal na úrovni 12 percent, dodala.

Slováci nie sú rekordéri

V EÚ medzi rekordérov v cestovaní osobným automobilom Slováci nepatria.

„V rámci EÚ sme dokonca krajinou s tretím najnižším podielom cestovania autom v rámci pozemnej dopravy. V menšej miere za volant sadajú už iba obyvatelia Česka (73,3 percenta) a Maďarska (70,0). Naopak, najvyšší podiel osobokilometrov prejazdených osobným automobilom evidujú v Litve (91,1) a v Portugalsku (85,5),” konštatovala Sadovská.

Kontrolóri varujú, že Slovensko zaostáva v obnoviteľných zdrojoch, plyne aj vodíku

Najvyšší kontrolný úrad vyčíta vláde slabú podporu zelených energií v energetike a alternatívnych palív v doprave. Ministerstvo hospodárstva sa bráni, že robí „najväčšiu reformu“ a „dramatický“ pokrok.

Do autobusov či trolejbusov podľa Eurostatu najčastejšie sadajú Maďari (viac ako 21 percent). Vyše 17-percentný podiel autobusov a trolejbusov na celkovej pozemnej doprave evidujú aj na Malte, v Českej republike a Estónsku.

Cestovanie vlakom dominuje v Rakúsku, Holandsku a Francúzsku s podielom okolo 11 percent.

Partner