Tesla si pre svoju prvú európsku fabriku vybrala Berlín

Šéf Tesly Elon Musk. [TASR/AP/Jae C. Hong]

Americká značka elektromobilov investuje do výroby aj výskumu v Nemecku. To mu zrejme poskytne štátnu pomoc.

Akákoľvek podpora priekopníka amerického výrobcu elektrických vozidiel Tesla, ktorý oznámil, že postaví svoju prvú európsku továreň neďaleko Berlína, bude v súlade s pravidlami Európskej únie.

Vyhlásil to v stredu Dietmar Woidke, premiér nemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko, v ktorej leží Berlín, pre regionálnu televíziu.

Batérie aj elektromobily

„Fungujeme v rámci pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci,“ povedal. „Platí to pre všetky európske krajiny a je to aj náš rámec. A v rámci týchto možností sa samozrejme budeme snažiť vytvoriť pre Teslu dobré podmienky,“ dodal Woidke.

Holanďania súperia s Nemcami o továreň automobilky Tesla

O fabriku americkej značky elektromobilov sa uchádzajú krajiny Beneluxu a Nemecko.

Šéf Tesly Elon Musk totiž v utorok (12. novembra) na podujatí v Berlíne oznámil, že automobilka vybuduje pri nemeckej metropole svoju prvú európsku továreň aj výskumné a vývojové centrum.

Musk už dlhšie avizoval, že Tesla chce mať v Európe svoju továreň, ale až do utorka nespomínal žiadnu krajinu. V obrovskom závode pri Berlíne plánuje vyrábať batérie aj elektromobily.

Európa zaostáva za Áziou

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier v tejto súvislosti v stredu uviedol, že zatiaľ sa nehovorilo o žiadnych dotáciách nemeckej vlády pre Teslu. Altmaier zároveň označil rozhodnutie americkej firmy za „míľnik“ pri prechode na elektromobilitu v Európe.

Žiga: Do konca roka začneme s veľkou podporou nákupu elektromobilov

Slovenská batériová aliancia by privítala legislatívnu definíciu batérie a úpravu pravidiel trhu. Podľa ministra odvetviu pomôže schválený Akčný plán rozvoja elektromobility.

Minister Altmaier už dlho presadzuje spoluprácu v rámci Európy, a najmä s Francúzskom, pri výrobe batériových článkov, ktoré sú kľúčové pre produkciu elektromobilov. Dôvodom sú obavy, že Európska únia zaostáva v tejto oblasti za Áziou a najmä za Čínou.

V minulosti naznačil, že vláda by mohla finančne podporiť továreň na výrobu batérií v Nemecku. Podobnú iniciatívu plánuje aj Francúzsko.

Partner