Rezort dopravy chce z plánu obnovy zaplatiť fond dopravnej infraštruktúry

Ďalšie reformy, ktoré chce ministerstvo dopravy eurokomisii predstaviť je podpora pracovnej mobility formou výstavby nájomných bytov, ako aj digitalizácia územných plánov. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina).

„Za náš rezort sme si už domácu úlohu spravili. Treba jedným dychom dodať, že zatiaľ na národnej úrovni nie je rozhodnuté, kto bude koordinátorom čerpania fondu obnovy EÚ. Nie je to len o investíciách, nutnou podmienkou toho, aby sme sa mohli uchádzať o investície, je predstavenie štrukturálnych reforiem,“ upozornil.

Pre rezort dopravy najväčšou štrukturálnou reformou, ktorú chce predstaviť, je tzv. fond dopravnej infraštruktúry. „Predstavme si ho ako fond, z ktorého sa bude financovať celková dopravná infraštruktúra, teda nielen cestná, ale aj železničná, lodná a letecká. Aj preto, aby sme mohli napríklad kofinancovať spolu so samosprávami výstavbu ciest a podobne,“ povedal Doležal. Vie si podľa svojich slov predstaviť, že vo fonde dopravnej infraštruktúry budú 2 až 4 miliardy eurAndrej Dolež&