Duševné zdravie na Slovensku sanujú európske peniaze

Drvivú časť investícií do rozvoja starostlivosti o duševné zdravie v dohľadnom období zaplatí Únia. Rezort zdravotníctva uznáva, že je to neudržateľné.

Je to osud mnohých oblastí a verejných služieb na Slovensku. Sú financované z eurofondov, ktoré nie že dopĺňajú, ale nahrádzajú verejné investície. To je momentálne aj prípad duševného zdravia.

Starostlivosť o duševné zdravie je na Slovensku poddimenzovaná vo všetkých jej podobách. Riešiť to má aj Národný program duševného zdravia na roky 2024 – 2030 a jeho Akčný plán. Vypracovanie tohto materiálu predpokladal slovenský plán obnovy. Akčný plán s konkrétnymi krokmi a financovaním sa opiera z väčšej časti na európske zdroje, či už eurofondy, alebo plán obnovy.

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že aj napriek zdanlivo vysokej sume financovania prostredníctvom Programu Slovensko (eurofondy 2021 – 2027) a plánu obnovy nepovažuje tieto sumy „za investíciu, ktorá by dlhodobo dokázala posilniť infraštruktúru a kapacity v oblasti starostlivosti o duševné zdravie“.

„V budúcnosti bude rozhodne potrebné navýšiť a systematicky financovať túto dlhodobo podhodnotenú, avšak kľúčovú oblasť zdravotnej starostlivosti a ďalších činností spojených s podporou a ochranou duševného zdravia, a to aj zo zdrojov štátneho rozpočtu, pre trvalú udržateľnosť a skvalitnenie služieb poskytovaných obyvateľom Slovenska,“ napísal tlačový odbor pre EURACTIV Slovensko.

Diskusia | Kedy bude mať Slovensko modernú starostlivosť o duševné zdravie?

Jeden z cieľov Plánu obnovy je, aby na Slovensku bola humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie. Darí sa naplánované reformy a investície napĺňať? A kde zostávajú pálčivé miesta, ktoré nie sú adresované? Sledujte diskusiu venovanú práve týmto témam.

Riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský označuje Národný program za do istej miery revolučný, keďže zavádza viaceré moderné princípy. „Dá sa povedať, že sa snaží otočiť biomedicínsku paradigmu duševného zdravia.“

Čo podľa neho chýba, je priorizácia a nové peniaze, ktoré by zabezpečili realizáciu ním definovaných cieľov. „Konkrétne peniaze sa však k poskytovateľom dostávajú veľmi ťažko, ak vôbec. Pracujeme na tom, aby sme priorizáciu pomohli pripraviť a spoločne nastavili presnú postupnosť krokov, ktoré zabezpečia, aby tento dokument neostal len na poličke medzi ostatnými štátnymi stratégiami, ale aby sa naozaj začal realizovať.“

Nastal podľa neho čas, „aby sme sa začali rozprávať o nových peniazoch v systéme a o najefektívnejšom spôsobe ich použitia. Nový národný program na to vytvára predpoklady, otáča nás správnym smerom, ale bližšie k cieľu nás nedostal.“

Plán obnovy je v sklze. Rezort hovorí, že ciele splní

Plán obnovy okrem niektorých menších úloh z Akčného plánu financuje viacero investícií, ktoré sú súčasťou jeho komponentu 12: „Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie.“

Vládni analytici v júli tohto roku upozorňovali na viaceré výrazné omeškania v rámci tejto časti plánu obnovy vrátane legislatívnej práce.

„V rámci implementácie reformy dochádza k výrazným oneskoreniam, pričom súčasné meškanie pri jednotlivých implementačných krokoch presahuje jeden rok,“ písali k jednej z hlavných reforiem míľniku.

Ministerstvo zdravotníctva na otázku, ktoré míľniky a ciele majú momentálne najväčší sklz, odpovedá všeobecne: „V rámci implementácie Komponentu 12 Plánu obnovy a odolnosti MZ SR realizuje jednotlivé aktivity tak, aby došlo k splneniu všetkých míľnikov a cieľov Plánu obnovy a odolnosti v stanovených termínoch.“

Zo zoznamu výziev vyplýva, že viacero výziev musel rezort vypísať nanovo, keďže nenaplnili ciele. Čaká sa aj na vypracovanie Epidemiologickej štúdie duševných porúch, na ktoré bolo len nedávno ukončené verejné obstarávanie. Jej dokončenie sa predpokladá do polovice roka 2025.

[infogram id=“_/QOmIIpkb6W6O8H0DwXuK“ prefix=“hTF“ format=“interactive“ title=“Akčný plán Národného programu duševného zdravia“]

Partner témy

O téme Regionálny rozvoj môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Spolufinancované Európskou úniou

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi a stanoviskami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.