Kam idú peniaze z Junckerovho fondu? (INFOGRAFIKA)

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) – hlavný pilier tzv. Junckerovho investičného plánu – funguje už takmer dva roky.

Európska komisia, ktorá EFSI navrhla, ako aj Európska investičná banka (EIB), ktorá ho spravuje, často upozorňujú na úspešnosť tejto iniciatívy. Členské štáty už schválili aj jej rozšírenie – tzv. EFSI 2.0.

Geografické pokrytie

Jedným z hlavných vylepšení EFSI 2.0 má byť „lepšie geografické pokrytie“ – investičná podpora aj menej rozvinutým regiónom. Ako je na tom teda s pokrytím prvá generácia EFSI?

Najviac peňazí cez EFSI doteraz získali štáty západnej Európy: Taliansko (takmer 4,4 miliardy eur), Francúzsko (4,3 miliardy eur), Nemecko (3,6 miliardy eur) a Portugalsko (3,4 miliardy eur).

V pomere k HDP je však dopad EFSI vyrovnanejší – vedie Estónsko, pred Španielskom a Portugalskom.

 

!function(e,t,s,i){var n=”InfogramEmbeds”,o=e.getElementsByTagName(“script”),d=o[0],r=/^http:/.test(e.location)?”http:”:”https:”;if(/^\/{2}/.test(i)&&(i=r+i),window[n]&&window[n].initialized)window[n].process&&window[n].process();else if(!e.getElementById(s)){var a=e.createElement(“script”);a.async=1,a.id=s,a.src=i,d.parentNode.insertBefore(a,d)}}(document,0,”infogram-async”,”//e.infogr.am/js/dist/embed-loader-min.js”);

 

Podpora malých firiem

Novinkou druhej generácie EFSI má byť podpora v oblasti bezpečnosti a tzv. „zelených projektov“.

Čítajte aj: Junckerov fond zbohatne a ozelenie

Doteraz šlo najviac na podporu malých a stredných podnikov a na projekty v oblasti energetiky a výskumu.

17240322_484171581706432_8522673596904876956_o

zdroj: Európska komisia