Kvalita života v slovenských mestách: Bratislava a Košice

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Otvorené regióny a mestá

Bratislavčania aj Košičania sú podľa prieskumu eurokomisie so životom vo svojich mestách spokojní. Ide o súčasť trendu, v ktorom sa východeurópske mestá kvalitou života doťahujú na tie severoeurópske.

V mestách žije až 40 percent populácie Únie. Až 90 percent Európanov je spokojných so životom v meste, v ktorom žijú. Prieskum Európskej komisie vyšiel v rámci 18. ročníka Európskeho týždňa regiónov a miest.

Vychádza z rozhovorov viac ako 58 tisíc respondentmi z 83 miest Európy. Jedným zo záverov je, že kvalita života vo východoeurópskych mestách sa za posledných päť rokov výrazne zlepšila a približuje sa severoeurópskym mestám, ktoré tradične v tomto prieskume vedú.

Prieskum sa na Slovensku týkal najväčších miest, Bratislavy a Košíc, kde 1400 respondentov hodnotilo kvalitu života v týchto mestách. Z ich odpovedí vyplýva, že viac ako 91 percent opýtaných je spokojných so životom v Bratislave a 94 percent so životom v Košiciach.

Za stopercentne vhodné miesto pre život určili respondenti Zürich, najmenej spokojní boli v tomto smere bývajúci v Istanbule (54 percent). Najspokojnejší so svojim mestom boli ľudia žijúci v Kodani (98 percent), najmenej spokojní zas Belehradčania (63 percent).

Nasledovná infografika, je výberom z údajov z prieskumu.

Celý prieskum a súvisiace dáta a mapy nájdete na tejto linke