Slovensko dalo farmárom piatu najvyššiu krízovú pomoc na obyvateľa

Farmári dosiahli sťažnosťami na ukrajinské obilie zákaz jeho dovozu a podľa údajov z databáz EÚ im Slovensko dalo aj ôsmu najvyššiu krízovú pomoc. V prepočte na obyvateľa ide dokonca o piatu najvyššiu sumu. Aj na európskej úrovni si vyjednali ústupky z prakticky všetkých zelených povinností.

Článok je súčasťou prehľadu Týždeň v európskej ekonomike, ktorý EURACTIV Slovensko pripravuje pre Denník N.

Na druhej strane, slovenská vláda tento rok pre chybu v softvéri nedokáže poľnohospodárom vyplatiť bežné platby z európskeho rozpočtu. Vo výsledku ich možno bude musieť nahradiť zo štátnych peňazí.

Farmári teda zostávajú v existenčnej neistote. V situácii chýba stratégia pre budúcnosť poľnohospodárstva, ktoré bude odolné aj pripravené na zelenšie fungovanie. Presne to sa riešilo napríklad na januárovom stretnutí v Bruseli, na ktoré minister pôdohospodárstva Richard Takáč neprišiel.

Katastrofa, za ktorú EÚ nemôže: Otázky a odpovede o meškajúcich dotáciách, ktoré ničia slovenské farmy

Eurokomisia uviedla, že o problémoch s priamymi platbami vie. Odkazuje, že s tým sama nevie nič urobiť a plnú zodpovednosť za ich vyplatenie nesie platobná agentúra. Potvrdila, že čas má len do konca júna a žiadne prechodné obdobie sa nechystá. 

O čo ide

Európska únia po vypuknutí vojny na Ukrajine uvoľnila pravidlá pre mimoriadnu štátnu pomoc. Krajiny tak mohli poľnohospodárov podporiť štedrejšie než zvyčajne, čo Slovensko hojne využilo.[infogram id=“1pzmvvn37ejglgh25qrrl5pm2di10y9jgm1″][infogram id=“1px1g2jeegkemgiqnln9er302yany0yrzrp?live“]

Väčšina schém bola formou priamych dotácií. Najväčšia časť z 214-miliónového koláča však bola vo forme odpustenia odvodov. To je aj jediná schéma, ktorá bola doteraz vyrokovaná pod taktovkou vlády Roberta Fica. Konkrétne jej predĺženie a navýšenie zo 70 miliónov eur na 84.[infogram id=“1pwevml3dz0375av29xgm0dr1kc9335g26j?live“]

Čo to znamená

Slovenské vlády – Hegerova, úradnícka, aj štvrtá Ficova – podporujú poľnohospodárov zo štátneho rozpočtu a obmedzujú dovoz ukrajinského obilia. Európska únia im zase uvoľňuje zelené povinnosti – nechať pôdu ležať úhorom, striedať plodiny alebo podporovať ekosystémy takzvanými biopásmi. To všetko v mene ochrany domáceho poľnohospodárstva pred negatívnymi následkami vojny na Ukrajine, ktorým čelia aj mnohé iné odvetvia.

Farmy sú napriek tomu v najväčšej kríze za 20 rokov. Neprišli im totiž bežné platby z európskych peňazí, na základe ktorých si plánujú produkciu. Problém je v softvérovej chybe, ktorú štát nedokáže odstrániť.

Vzniká teda protestný a komunikačný neporiadok, v ktorom sa ťažko vyznajú samotní farmári či voliči, ktorí sledujú ich protesty v mestách. Kritiku si neférovo odnáša EÚ a snahy o ozelenenie poľnohospodárstva napriek tomu, že v žiadnej inej krajine takýto problém nevznikol.

Partner témy

O téme Poľnohospodárstvo môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Spolufinancované Európskou úniou

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi a stanoviskami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.