Štartuje podpora integrácie Ukrajincov, ich potenciál Slovensko nevyužíva

Samosprávy môžu žiadať o príspevok na integračné programy pre odídencov. Tí by mohli pomôcť zvýšiť zamestnanosť na Slovensku, zatiaľ má prácu menej ako osem percent z nich. Problém môže byť so starostlivosťou o deti, v škôlkach a školách je iba časť z nich.

Príchod Ukrajincov môže Slovensku pomôcť, ak sa dobre podchytí integrácia. Prieskumy ukazujú, že až 70 percent môžu byť vysokoškolsky vzdelaní ľudia a polovica môže ovládať angličtinu. Ak by sa tento potenciál využil, slovenská pracovná sila by mohla narásť aj o percento.

Štatistiky však ukazujú, že sa to zatiaľ nedarí. Podľa informácií rezortu práce má dnes aktívnu pracovnú zmluvu menej ako 17-tisíc odídencov z Ukrajiny, z ktorých väčšinu tvoria ženy. Na území Slovenska je ich pritom cez 200-tisíc.

[infogram id=“1pkg0e93xggg77b9rxkpvz9ry5u31yp3xgm?live“]

O integráciu Ukrajincov a pomoc s nájdením práce sa snaží rezort práce. Dodatočne tieto aktivity chce zafinancovať z eurofondov, konkrétne v roku 2023 na to pôjde 42 miliónov eur. Nemajú sa týkať iba pomoci so zamestnanosťou, ale aj všeobecného poradenstva a asistencie.

Európska únia v októbri minulého roka sfinalizovala program FAST-CARE, vďaka ktorému na integráciu budú môcť byť použité nevyužité eurofondy z dobiehajúceho obdobia. Rezort investícií odštartoval tieto výzvy až v marci. Konkrétne ide o dve možnosti, vďaka ktorým môžu samosprávy žiadať o preplatenie výdavkov.

Mestá a obce hovoria, že v súčasnej situácii, keď jedna kríza nasleduje za druhou, sú akékoľvek zdroje navyše vítané. Upozorňujú však, že účelom eurofondov nemá byť sanovanie kríz, ale rozvoj regiónov.

„Samosprávy výdavky vynakladali, pretože to považovali za samozrejmosť,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Zuzana Špačeková, odborná expertka Združenia miest a obcí Slovenska. Išlo o poskytovanie priestorov, materiálnej pomoci, stravy, dopravy, výbavy pre školopovinné deti, poradenstvo, psychologickú pomoc.

Tiež hovorí, že pôjde iba o čiastočné sanovanie výdavkov. Oceňuje však, že ide o paušálnu pomoc, keďže vyčísliť reálne náklady by pri takejto šírke aktivít bolo náročné.

[infogram id=“1p9grjr1gwz3ndb72l69krz9kra372rk052?live“]

Partner témy

O téme Regionálny rozvoj môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Spolufinancované Európskou úniou

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi a stanoviskami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.