Voľby 2020: Kam chcú politické strany investovať peniaze z fondov EÚ? (INFOGRAFIKA)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Eurofondy pred voľbami a po voľbách

Väčšina politických strán chce eurofondy v budúcom programovom období využiť na budovanie a modernizáciu dopravnej infraštruktúry.

Výnimkou je hnutie Sme rodina, ktoré eurofondy nepovažuje za vhodný nástroj na financovanie výstavby ciest a diaľnic. Koalícia PS/Spolu priznáva potrebu investovať do dopravnej infraštruktúry, no hlavné tri  investičné priority vidí v iných oblastiach. Oslovené politické strany sa najviac zhodujú v tom, že prostriedky z fondov EÚ v novom programovom období treba využiť na podfinancovanú vedu a výskum a do opatrení na ochranu životného prostredia.

Analýza EURACTIV.sk zohľadňuje strany a hnutia, ktoré mali v posledných prieskumoch verejnej mienky od agentúr Fokus (december, január 2020) a AKO (november 2019, január 2020,) volebné preferencie na úrovni aspoň päť percent a teda majú šancu na zastúpenie v Národnej rade SR. Vychádza z programov strán a hnutí, z pološtruktúrovaných rozhovorov s gestormi pre tému európskej politiky jednotlivých stranách a hnutiach, ktorí v nadchádzajúcich voľbách aj kandidujú, prípadne z emailovej komunikácie s nimi. Obmedzením pre túto konkrétnu oblasť je chýbajúci program strany Smer-SD a strany Kotlebovci – ĽSNS. Strana ĽSNS nereagovala ani na zaslané otázky. Strana SNS sa téme eurofondov vo volebnom programe nevenuje a neodpovedala ani na otázky portálu EURACTIV.sk  Analýza teda odráža názory SaS, Sme rodina, Za ľudí, OĽaNO, PS/Spolu, KDH a Smer-SD. 

Prevažuje betón, veda a životné prostredie: Aké plány s eurofondami majú politické strany?

VOĽBY 2020 | Slovenské politické strany odmietajú prísne naviazanie väčšiny eurofondov na vedu a výskum a životné prostredie, ktoré navrhuje Európska komisia. Väčšina z nich poukazuje na výrazný investičný dlh v dopravnej infraštruktúre.