Carl: Ničenie biodiverzity je samovraždou

 

Krátka správa

Nový generálny riaditeľ na DG pre životné prostredie Mogens Peter Carl hovoril v interview pre EurActiv o dôležitosti témy tohtoročného Zeleného týždňa organizovaného Úniou – biodiverzite.

„Strata biodiverzity možno nepôsobí tak dramaticky ako klimatické zmeny, alebo tak bezprostredne, akou je pre mnohých ľudí potreba nájsť si prácu, to ju však nerobí menej urgentnou. Biodiverzita je, doslova, základom pre život. Ničenie biodiverzity pri sledovaní krátkodobých ziskov je z dlhodobého hľadiska samovraždou“, tvrdí Carl. Pred menovaním na súčasný post v novembri 2005 pôsobil od roku 2000 na GD pre obchod.

Na otázku, či debaty o „ekologickej stope“, ktoré sa počas Zeleného týždňa objavujú, nie sú návratom k teórii „limitov rastu“, ktorú svojho času presadzoval Rímsky klub, Carl vyjadril presvedčenie, že EÚ sa nesnaží „obmedziť rast“, no – Lisabonskou agendou – robiť „práve opak“. Na druhej strane uznal že existujú „prirodzené hranice zdrojov Zeme, jej „nosnosť“.“

Vo svetle teórie „ekologickej stopy“ Carl priznal, že „Európa žije… nad svoje možnosti“. „Pri rýchlom raste globálnej populácie je cestou z tejto situácie zefektívnenie načich ekonomík pokiaľ ide o využívanie zdrojov. Inými slovami, musíme vyrábať viac s menej“.

Plné interview nájdete v anglickom jazyku na tejto linke