D. Casa: “Slovensko robí maximum, ale euro je otázne.”

David Casa, zdroj: Európsky parlament

  • Aký máte pocit z vašej monitorovacej návštevy na Slovensku?

Bola to užitočná návšteva. Získali sme informácie nie len z vlády ale aj od rôznych mimovládok a NBS. Teraz môžeme porovnať tieto fakty s tým, čo dostávame od Európskej komisie a Európskej centrálnej banky. Môžem povedať, že Slovensko robí vo svojej príprave na euro maximum a jediná otázka, ktorú sme nastolili, sa týkala udržateľnosti kritérií. Teraz je na EK a ECB aby vyhodnotili všetky údaje, ktoré im slovenská strana poskytla.

  • Trúfli by ste si predpovedať výsledok?

Nie, to nemôžem. Naozaj v tejto chvíli nie je možné predpovedať výsledný verdikt EK. Bol by to iba môj jednostranný názor. Ale dúfam, že sa to Slovensku podarí a príjme euro od budúceho roka.

  • Ak sa pozrieme na jednotlivé kroky Slovenska v štádiu príprav na euro, je niečo, čo by ste odporučili posilniť?

Zatiaľ nie. Podľa toho, čo tvrdí vláda, všetko je na správnej ceste a situácia je udržateľná aj po prípadnom prijatí eura. Musíme počkať na správu EK, ktorá by mohla situáciu vyhodnotiť inak, ako to tvrdí vaša vláda.

  • Zaujímala by ma vaša osobná skúsenosť z Malty, ktorá je ešte čerstvá, keďže ste prešli na euro len pred niekoľkými mesiacmi. Prijali ste pri tejto príležitosti nejaké špeciálne zákony na pomoc najzraniteľnejším vrstvám spoločnosti – zvýšenie dôchodkov, sociálnych dávok…?

Nie. Ale nemôžete porovnávať situáciu na Malte so situáciou na Slovensku. Mali sme naše problémy, napríklad s deficitom a dnes, štyri mesiace po prijatí eura, zostáva naša inflácia stabilná a deficit sa znižuje podľa plánu. Ľudia sú spokojní, dokázali sme udržať ceny na uzde, takže doposiaľ funguje všetko tak ako má.

  • Ale aj u vás sa predsa vyskytli zneužitia novej meny na neopodstatnené zdražovanie, nie?

Áno, ale každý, kto sa dopustil takéhoto zdražovania, išiel pred súd a bol potrestaný. Netvrdím, že naši obchodníci nezneužívajú prechod na euro, ale situácia na Malte je iná – máme dve hlavné politické strany, pričom jedna bola proti vstupu do EÚ, takže tiež záleží na tom, aké noviny ste čítali a od koho máte takéto negatívne informácie (smiech).

  • Tak sa spýtam inak – aké časté boli tieto zneužitia?

Nie veľmi časté. Prijali sme veľa opatrení, ktoré prijímate aj vy – obchodníci sa podpisom etického kódexu zaviazali, že nebudú neopodstatnene zdražovať, k rovnakému záväzku pristúpili aj hlavní importéri na Maltu… Dosť sme sa poučili na prípade Talianska, kde euro prinieslo explóziu cien, ale našťastie, na Malte sa to nestalo. Takže ešte raz, áno, sú zneužitia, ale dokázali sme ich eliminovať.

  • Podarilo sa vám to najmä vďaka zákonu, ktorý postihuje neopodstanené zdražovanie?

Áno, presne tak. Ale zároveň sú tu aj iné faktory. Mali sme veľmi dobrú kampaň pred zavedením eura. Nebola len všeobecná, ale zameriavala sa špeciálne na jednotlivé sektory spoločnosti – podnikateľov, študentov, starších ľudí… A samozrejme, výrazný vplyv malo duálne oceňovanie, pretože umožnilo ľuďom zvyknúť si na novú menu.

  • Máte už presnú predstavu, aký vplyv bude mať euro na turizmus na Malte?

Rozhodne pozitívny. 70% turistov k nám prichádza z EÚ. Teraz si nebudú musieť zamieňať peniaze a strácať na poplatkoch a rozdieloch výmenných kurzov. Takže očakávame rozhodne nárast.


Rozhovor bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku