Dias Reis: EÚ je čoraz zaujímavejšia pre brazílske firmy

Zdroj: Imagem Corporativa

Mnohé európske podniky v posledných rokoch značne zvýšili objem investícii do Brazílie, poukázal Dias Reis, pričom spomenul najmä španielsku Telefónicu, nemecký Mercedes-Benz, francúzsky Carrefour či britskú HSBC. Brazílske firmy sa naopak zatiaľ podľa jeho slov len učia európske reálie, najmä pravidlá platné pre obchod.

„Len veľmi málo podnikateľov a manažérov pozná skutočnú rolu Európskeho parlamentu, Európskej komisie a to, aký vplyv majú ich rozhodnutia na podniky.“ Za jednu z najväčších prekážok pre brazílsky export označil vysokú mieru protekcionizmu v Európe.  

Na otázku ako kríza zasiahla brazílsku ekonomiku reagoval slovami, že jeho krajina na tom nie je tak zle ako USA či Európa, čo dosiahli najmä vďaka zdravému bankovému systému. „Po dlhom období vysokých ziskov sú brazílske banky zdravé.“ Od toxický aktív zo zahraničia ich ochránila legislatíva.

Masívna privatizácia v 90-ych rokoch otvorila trh pre medzinárodné spoločnosti, ktoré „spôsobili obrovskú zmenu v pohľade domácich firiem na konkurenciu, začali hľadať nové stratégie,“ vysvetlil.

Takto sa brazílske podniky „dostali do lepšej pozície pri hľadaní svojho miesta na globálnom trhu,“ a Dias Reis predpokladá, že hneď ako sa svetové hospodárstvo pozviecha, jeho krajinu čaká druhá vlna rastu.

V tomto prípade však rast podľa jeho slov bude pochádzať z väčšej škály firiem, pretože brazílske malé a stredné podniky sa snažia etablovať najprv na latinsko-americkom trhu a potom budú expandovať ďalej.

Za dôkaz sily krajiny označil ropnú spoločnosť Petrobas a pivovar AmBev. „Okrem toho, že máme dostatok ropy, sme aj svetovým lídrom v produkcii etanolu, najdôležitejšej alternatívnej pohonnej hmoty,“ dodal.

Okrem toho kúpna sila v posledných rokoch stúpla, čo nie je len dôsledkom ekonomického rastu, ale aj sociálnej politiky, ktorá Brazílčanom pomohla skvalitniť ich život a stať sa  efektívnymi spotrebiteľmi, ktorí rozvíjajú trh.

Plné znenie rozhovoru nájdete v anglickom jazyku na tomto linku.