Piebalgs: Vyšším cenám energií sa nevyhneme

andris piebalgs komisár pre energetiku

Krátka správa:

Komisár pre energetiku nepochybuje o prínosoch integrácie trhu. „Vieme, že najlepšie ceny a najlepšie služby prináša trh“, povedal Piebalgs v rozhovore pre EurActiv, týždeň po tom, čo Komisia predložila svoje návrhy k otázkam energetiky a klimatických zmien.

„Vieme, že najlepšie ceny a najlepšie služby prináša trh“
Andris Piebalgs, Komisár pre energetiku

Podľa neho nový európsky trh s CO2 by mal byť stredobodom stratégie Komisie. „Čo je to energetická politika?“ pýta sa. „Je to spoločný energetický trh, ktorý funguje v rámci istých investičných podmienok.“

„A potom, čo je bežná motivácia pre investície v rámci Únie? Je to cena oxidu uhličitého. Mohol by som uprednostňovať nejaké technológie, napr. obnoviteľné, ale nikdy to nebude fungovať na širokej báze, ak oxid nebude mať cenu.

Klimatické zmeny sa dostali do centra pozornosti európskej politiky – znižovanie emisií skleníkových plynov chápe EÚ ako cestu k udržateľnosti dlhodobých prínosov, a to z pohľadu bezpečnosti energetických dodávok, ako aj konkurencieschopnosti tohto odvetvia a ochrany životného prostredia.

Náznakom môže byť jemná zmena v terminológii. Niekoľko dní pred zverejnením „energetického balíka“ dostal Komisiou dlho očakávaný súbor opatrení nové pomenovanie: „balíček energetických návrhov a návrhov na boj s klimatickými zmenami“. Ústredným bodom návrhu Komisie sa stalo 20 percentné obmedzenie emisií skleníkových plynov v rámci EÚ do roku 2020. Tento cieľ má podľa Bruselu Európa sledovať jednostranne, a to aj v prípade, že vyjednávanie so Spojenými štátmi a ďalšími veľkými svetovými znečisťovateľmi v rámci medzinárodnej „post-kjótskej“ dohody skrachujú.

Piebalgs je pevne presvedčený, že sa Brusel pri príprave balíčka návrhov nevzdal svojho plánu na spoločnú európsku energetickú politiku. „Vždy pre mňa bolo cieľom založiť energetickú politiku na boji s klimatickými zmenami,“ hovorí komisár. S ďalším znižovaním emisií skleníkových plynov sme počítali celú dobu, dodáva.

„Ak nezaplatíme o 5% viac teraz, môžeme zaplatiť o 20 až 50% viac neskôr.”
Andris Piebalgs, Komisár pre energetiku

Komisár však upozorňuje, že návrhy Komisie na novú energetickú „priemyslovú revolúciu“ budú bolestivé pre vlády i spotrebiteľov, ak majú tieto ciele dosiahnuť. „Vypočítali sme, že ceny vzrastú približne o 5%,“ uviedol Piebalgs.

Na otázku, či sa taký návrh nestretne s odporom občanov, ktorí sú znepokojení rastom cien energií, Piebalgs odpovedal, že rast cien je v budúcnosti nevyhnutný.

„Ak nezaplatíme o 5% viac teraz, môžeme zaplatiť o 20 alebo 50% viac neskôr, keďže cena ropy stúpne. Je vcelku jasné, že pri súčasnej miere spotreby a rezerv nemôžeme očakávať, že cena ropy bude stále 60 dolárov za barel. Na to zabudnite! S cenami plynu je to rovnaké.“

Komisár však nevylúčil možné podporné opatrenia pre nižšie príjmové vrstvy obyvateľov. „Vždy hovoríme, že určitých ľudí treba podporovať, pričom by mala existovať univerzálna povinnosť služieb verejnosti.“

„Pre súkromných spotrebiteľov môžete vytvoriť určité pravidlá, ale nemali by ste sa hrať so základnými tržnými pravidlami, pretože investícia tak stáva neefektívnou.“

Komisár dodáva, že konkurenčné prostredie „je najlepší spôsob, ako minúť čo najmenej peňazí na tvorbu nových kapacít“. Zdôraznil pritom, že v Európe bude v priebehu najbližších 25 rokov potrebné investovať zhruba 900 miliárd eur.
„Odkiaľ tie peniaze vezmete? Nevyhnutne z vyšších cien!“

Celý rozhovor s komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom pre EurActiv.com si môžete prečítať v anglickom origináli tu.