Portugalský minister: Chceme byť príkladom, že utečencom treba dať šancu

Manuel Caldeira Cabral, utečenci, Portugalsko

Portugalský minister hospodárstva Manuel Caldeira Cabral. FOTO-RTP

Prišli ste do krajiny, ktorej vláda ako jediná v EÚ odmietla prijať utečencov podľa kvót. Ako to, že tá vaša ich chce prijať ešte viac, než musí? 

Vidíme množstvo ľudí v zúfalej situácii a zároveň je nám jasné, že niektorí z nich by mohli mať úspešnú budúcnosť napríklad v Portugalsku. Sme otvorenou krajinou s mnohými migrantmi z viacerých krajín sveta. Na utečeneckú krízu musíme nájsť humanitárnu odpoveď. Pre našu krajinu, kde upadá pôrodnosť a obyvateľstvo starne, je to aj veľká príležitosť. Ak tí zúfalí ľudia chcú k nám prísť a pracovať, tak im môžeme dať budúcnosť. Chceme byť príkladom, že sa to dá, a tú príležitosť im poskytnúť.

Utečenci k vám však veľmi neprúdia – je to preto, že ste ďaleko, nevedia o vás, alebo si myslia, že by tam nemali dosť príležitostí sa uplatniť?

Kríza spôsobila, že veľa Portugalčanov išlo za hranice za prácou, teraz sa ich snažíme získať späť. Snažíme sa vytvárať nové pracovné miesta. Všeobecne sa pozeráme na migrantov pozitívne. Pripúšťam, že niekedy robíme chyby v komunikácii, a takisto platí, že niektorí sa k nám nevedia dostať. Máme však veľmi pozitívnu reakciu v samotnej portugalskej spoločnosti. Nie je to portugalská vláda, ale najmä spoločnosť, ktorá hovorí, že by zúfalým ľuďom vo vojne rada pomohla. Podobne sú na tom miestne úrady, ktoré ponúkajú prácu a miesto. Niektorí utečenci už prišli.

Celý rozhovor nájdete na stránke Denníka N