Viceprimátorka Budapešti: Orbán sa ešte dá poraziť, ale ďalšie voľby sú otázkou života a smrti

Viceprimátorka Budapešti Kata Tüttő. [European Committee of the Regions]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Mestá a samosprávy budúcnosti

Cieľom Viktora Orbána je deštrukcia samospráv. Vláda nám berie peniaze aj právomoci a šíri neuveriteľné množstvo lží. Budúcnosť ale ešte nie je daná. Vieme ho poraziť, hovorí viceprimátorka Budapešti KATA TÜTTŐ.

Kata Tüttő je maďarská politička a ekonómka. Je členkou Maďarskej socialistickej strany. Od roku 2019 pôsobí ako viceprimátorka Budapešti. Na starosti má zelenú agendu a odpadové hospodárstvo.

V rozhovore sa dočítate:

  • aké má Viktor Orbán plány pre Budapešť,
  • v akom stave sa nachádzajú maďarské samosprávy,
  • aká je nálada pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami,
  • či je možné v čase upadajúcej demokracie bojovať s klimatickou zmenou,
  • a čo znamená udržateľná demokracia.

Aké je to byť v opozícii Viktorovi Orbánovi?

Náročné. Čelíme obrovskému množstvu útokov. Nevedela som si ani len predstaviť, koľko lží o nás môže bez následkov šíriť. Vytvára veľmi nepriateľskú atmosféru. To znamená, že aj implementácia rôznych opatrení z nášho programu je neuveriteľne náročná. Keď v meste staviame nové cyklotrasy, označí nás ako nepriateľov vodičov, ktorí sa ich chcú zbaviť alebo ich zabiť. Keď sme zavádzali biodiverzitné pásy, označil nás ako tých, ktorí v meste robia neporiadok. K jednému konkrétnemu miestu dokonca prišli vládni zamestnanci a ostrihali trávu, ktorá z podstaty veci mala ďalej rásť. Vláda potom povedala, že musí za magistrát robiť jeho prácu. Orbán šíri obrovské množstvo lží. Je to psychicky náročné.

Na druhej strane nám vláda berie veľké množstvo právomocí. V mnohých záležitostiach už nemôžeme rozhodovať o tom, čo sa v našom meste deje. Po komunálnych voľbách sme pritom od premiéra dostali sľub, že do záležitostí Budapešti nebude zasahovať.

Aký je Orbánov vzťah k Budapešti?

Viktor Orbán má dva osobné projekty. Jedným z nich sú olympijské hry, ktoré môže v Maďarsku hostiť iba Budapešť. Iba tu je na to potrebná infraštruktúra. Je to jeho sen a osobný cieľ. Ľuďom sa to nepáči, pretože tu máme veľa iných problémov, ktoré musíme riešiť. Ešte pred poslednými komunálnymi voľbami sme preto zorganizovali referendum a olympijské hry sa zatiaľ podarilo zastaviť. Orbán prihlášku stiahol. Napriek tomu však vidíme, že sa infraštruktúra pre hry buduje. Bez súhlasu primátora. Voláme to tajná olympijská infraštruktúra.

Hovorili ste, že má dva sny. Prvým je olympiáda. Čo je ten druhý?

Účasť maďarskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách sveta. Aj cez koronakrízu sa veľa verejných financií investovalo do futbalu. Orbán bral peniaze odkiaľ mohol. V očiach verejnosti mu to pomáha. Podpora futbalu má veľkú verejnú podporu.

Čo ešte Orbán pre Budapešť zamýšľa? Zdá sa, že v nej má plány.

Okrem olympijských hier sú tu ešte dva veľké projekty. S prvým vláda prišla počas kampane pred komunálnymi voľbami. V mestskom parku chcela postaviť obrovskú kultúrnu štvrť s novým sídlom Národnej galérie. V centre nemáme veľa zelene a nechceli sme o tento park prísť. Boli sme proti. Po voľbách vláda ustúpila a projekt zastavila. Premiér nám sľúbil, že v ňom nebude pokračovať bez súhlasu primátora. Aj tak sa však pokračuje.

Posledným veľkým projektom je čínska univerzita, ktorú vláda odsúhlasila v utajení. Nebola o nej žiadna otvorená komunikácia. Že sa bude stavať sme zistili ako ktokoľvek iný. V Maďarsku totiž máme núdzový stav, vďaka ktorému vláda rozhoduje dekrétmi. Žiadne debaty, žiadny parlament. V priebehu pandémie sme už mali obdobie, keď sme ako primátori a starostovia ostávali hore dlho noci, pretože sme vedeli, že vláda tesne pred polnocou schváli niečo, čo nás ovplyvní. Bez nášho vedomia.

Znamená to, že Orbán takto zaobchádza aj s inými predstaviteľmi samospráv?

Vo všeobecnosti to platí pre každú samosprávu. Vláda nám berie peniaze aj právomoci. K mestám, kde vládne Fidesz má však špeciálny prístup. Dáva im peniaze navyše. Predstavte si to. Vláda zverejní zoznam desiatich miest, ktorým poskytne podporu. A vo všetkých vládne Fidesz. Takto to funguje.

Maďarská aktivistka: Homosexualita nemôže byť trendom, keď vás na ulici zbijú za držanie rúk

Maďarská aktivistka za práva LGBTQI ľudí, v rozhovore hovorí, ako sa Maďarom žije s novým mediálnym zákonom, ktorým sa inšpirovali aj slovenskí poslanci. Zobrazovanie dúhovej komunity presunul na časový slot medzi desiatou večer a piatou hodinou ráno.

Hovoríte, že Orbán berie samosprávam právomoci. Ako to v praxi vyzerá?

Vláda si najskôr pod seba zobrala nemocnice. Potom centralizovala celú zdravotnú starostlivosť. Pokračovala školami a vzdelávaním. Centralizovalo sa aj nakladanie s odpadom. V Budapešti máme vlastnú spoločnosť, ktorá zváža a spracováva odpad. Nemáme, ale žiadnu moc nad poplatkami za odpady. Dokonca nemôžeme poplatok ani vyberať. Vyberá ho vláda a niečo vracia mestu. Vracia však oveľa menej ako je celková suma, ktorú občania na odpadoch zaplatili. Nedávno sa vláda rozhodla, že celé odpadové hospodárstvo v krajine sa bude centralizovať a privatizovať. Bude to riadiť jedna spoločnosť.

Obmedzili nám tiež prístup k pôžičkám, napríklad od Európskej investičnej banky (EIB). Pred časom sa nám podarilo vybaviť veľkú pôžičku. Chceli sme ozeleniť verejnú dopravu. Kúpiť nové autobusy a rozšíriť električkové trate. Predtým, ako sme pôžičku finalizovali, ale vláda vydala nariadenie, v ktorom stálo, že na takúto pôžičku potrebujeme súhlas vlády. A tá nám ho nedala. Nespravili totiž vôbec nič. Ani nám len nepovedali nie. Jednoducho nás odignorovali.

S vládou teda vôbec nekomunikujete? Neviem si to veľmi predstaviť.

Máme oficiálny kanál, cez ktorý Budapešť a vláda komunikujú. Bola to iniciatíva predošlého primátora, ktorý bol z Fideszu. Z času na čas sa v jeho rámci stretávame, ale žiadny zo sľubov, ktoré nám vláda dala, ešte nesplnila.  Úplne nás vynechala z Nástroja pre obnovu a odolnosť. Na výber sme jej pritom dali viac ako 100 projektov. Povedali sme, že sa uspokojíme aspoň s úverovou časťou plánu obnovy. Naše projekty sú vhodné aj na tento spôsob financovania, pretože pôžičky vieme splatiť. Napríklad projekty zlepšenia energetickej efektívnosti budov. Tie peniaze by sa nám vrátili. Vláda sa ale rozhodla, že žiadny z našich projektov nie je vhodný a možnosť pôžičiek nevyužije.

Čo teda ako vedenie mesta môžete robiť?

Musíme zmeniť vládu. Prosíme Brusel o priame financovanie pre mestá, pretože chceme splniť naše sľuby a dosiahnuť ciele. Voľby sú budúci rok a opozícia sa zomkla. Máme mnohých primátorov a starostov a momentálne hľadáme najlepšieho možného kandidáta (rozhovor vznikol ešte pred druhým kolom primárok, z ktorých ako víťaz vzišiel konzervatívec Peter Márki-Zay, pozn. red.). Ako najlepší kandidát mi príde niekto z lídrov miest. Primátor Budapešti Gergely Karácsony takisto kandidoval, ale nakoniec sa rozhodol odstúpiť. Nasledujúce voľby sú pre samosprávy otázkou života a smrti.

Je podľa vás Orbána možné poraziť?

Áno. Preto sme sa spojili. Ešte stále sa to dá…

…aj napriek tomu, že premiér zmenil mnohé zákony vo svoj prospech, aby si uľahčil znovuzvolenie?

Môže zmeniť, aké zákony chce. To vieme a počítame s tým. Uvedomujeme si, že vláda môže každý deň zmeniť spôsob volieb a upraviť volebný zákon. Dokonca to nemusia ani komunikovať, pretože máme núdzový stav. Nemôžeme však žiť v strachu. Som optimistka a verím, že budúcnosť nie je daná. Budeme bojovať, aby sme ju zmenili k lepšiemu.

Ako podstatné sú zelené témy v krajine, ktorej hrozí zánik demokracie?  

Rozprávame sa o nich veľa. Hovorím, samozrejme, o liberálnych primátoroch a predstaviteľoch samospráv. V Budapešti sme vyhrali voľby so zelenou agendou. Témami kampane bola klimatická zmena a dostupné bývanie. Spolu s podobne naladenými primátormi sme však, nanešťastie, jediní, kto o týchto témach hovorí. Vládu nezaujíma klimatická zmena ani Európska zelená dohoda. Keď vláda spomína európske záležitosti, vždy je to len Brusel, ktorý utláča Maďarov.

Šimečka: Európsky projekt si musí zachovať sebaúctu aj v nepríjemnom spore s maďarskou vládou

Decembrový kompromis ohľadom podmienenosti eurofondov právnym štátom bol politickou hrou. „Dáva karty do rúk Viktorovi Orbánovi, aby žiaden postih neprišiel pred maďarskými voľbami,“ hovorí europoslanec MICHAL ŠIMEČKA.

Aj maďarská vláda ale musí dodržiavať európske pravidlá. Z plánu obnovy musí ísť na zelenú obnovu 37 percent alokácie. V európskych investičných a štrukturálnych fondoch je podobná podmienka. Aký má vláda v tejto oblasti program?

Maďarská vláda pozostáva z právnikov. Vždy vedia nájsť tenkú hranicu, šedú zónu v rámci pravidiel Únie. Vždy sa im to podarí a vedia si to obhájiť. Je to nemorálne a neetické, nie však nelegálne.

Budapešť nedávno hostila Fórum pre budovanie udržateľnej demokracie. Musím sa priznať, že slovné spojenie udržateľná demokracia si osobne s Maďarskom nespájam. Čo udržateľná demokracia znamená pre vás?

Zistili sme, že potrebujeme zvýšiť participáciu občanov. V boji o demokraciu potrebujeme mať občanov na svojej strane. Musíme im vysvetliť, čo demokracia znamená. Takisto sme sa zapojili do Konferencie o budúcnosti Európy (KOBE). Ako mesto robíme kampaň a snažíme sa ľudí zapojiť, pretože vládu táto téma nezaujíma. Vôbec o nej nepočuť.

Zriadili sme participatívny rozpočet aj takzvané klimatické zhromaždenie. Je to nový nástroj, ktorým sa snažíme do našich plánov v oblasti klímy zapojiť, čo najviac ľudí. Týka sa, ale aj Európskej únie a demokracie.

Počas fóra sa v Budapešti uskutočnil aj summit Paktu slobodných, ktorý spoločne založili primátori Bratislavy, Budapešti, Prahy a Varšavy. Ako funguje spolupráca v rámci paktu? Je to iba verejná deklarácia, alebo spolupracujete aj na úrovni magistrátov?

Verím v budovanie vzťahov a sietí. Pakt slobodných máme aj v rámci Maďarska. Jeho súčasťou sú slobodní primátori v opozícii Viktorovi Orbánovi. Druhý fakt sme založili s tromi ďalšími primátormi krajín Vyšehradskej štvorky. Na poslednom summite sa k nemu pridalo veľké množstvo ďalších primátorov. Je to deklarácia smerovaná voči Európskej únii a Európskej komisii. Chceme ukázať, že máme ako mestá čo ponúknuť. Či už v ochrane demokracie alebo napĺňania iných európskych cieľov. Zároveň však spolupracujeme na každodennej báze v rámci magistrátov.

To hovorí aj bratislavský primátor Matúš Vallo. Teda, že nejde len o obyčajnú deklaráciu, ale mestá spolupracujú aj pri každodenných činnostiach.

Áno. A tiež je dôležité povedať, že sa snažíme zapájať, čo najviac občanov. V Maďarsku je to nová vec, a preto sú opatrní. Dávame do toho množstvo energie a verejných financií.

Pakt sa rozšíril o 20 miest. Ako vidíte jeho budúcnosť?

Záleží na tom, ako ho príjme Európska únia a jej inštitúcie. Verím, že sa to môže ďalej rozvíjať, ale potrebujeme inštitucionálny rámec. Ak nám ho Komisia a európske inštitúcie nedajú, budeme musieť nájsť inú cestu.