Zástupca šéfa Euroskupiny: Grexit pre nás nie je téma

Wieser

Thomas Wieser, zdroj: europa.eu

S predsedom pracovnej skupiny pre Euroskupinu Thomasom Wieserom sa rozprával s Wolfgang Tucek z EurActiv.de.

Reči o Grexite (vystúpení Grécka z eurozóny) sú späť. Okrem iných to predpovedal aj možný budúci americký veľvyslanec pri EÚ Ted Malloch. Je tu naozaj také riziko?

Výrokom možného nového amerického veľvyslanca by som nevenoval veľkú pozornosť. Faktom je, že takzvané druhé preskúmanie (záchranného programu pre Grécko) už istú dobu prebieha. Rovnako je faktom aj to, že Medzinárodný menový fond považuje Grécky dlh za neudržateľný. Existujú rôzne názory: anglosaský svet má tendenciu súhlasiť s MMF, zatiaľ čo zvyšok Európy sa na to pozerá inak, pretože rast Grécka bol zjavne pozitívny.

Príjmy z výberu daní sa zvýšili natoľko, že je v hre primárny prebytok medzi 2 až 3 %, pričom na rok 2018 je predpoklad vyše 3 %. Aj keď sa jedná zatiaľ len o predbežné údaje, posudzovať vývoj dlhu tak negatívne (ako MMF) ignoruje nové trendy.

Presvedčiť MMF aby sa zapojil do súčasného programu to však nestačilo. Pritom z pohľadu Nemecka na tom závisí osud celého bailoutu…  

Pre mnoho štátov je nevyhnutné, aby MMF mal svoj vlastný program pre Grécko. Pohľad štyroch zainteresovaných inštitúcii – Európskej komisie, Európskej centrálnej banky, Európskeho stabilizačného mechanizmu, a MMF – by mal byť viac menej rovnaký.

Faktom ale zostáva, že MMF chce väčšie odpustenie gréckeho dlhu, a že eurozóna mu v tom nie je ochotná vyhovieť.

Nie je to tak. V máji 2016 sme sa dohodli na tom, ako bude odpúšťanie dlhu prebiehať v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Krátkodobé opatrenia sme už prijali prostredníctvom zníženia dlhodobého gréckeho dlhu o 20 % HDP. Ďalšie opatrenia budú nasledovať, ak budú potrebné, až na konci programu v roku 2018.

Čítajte aj: Grécka dráma pokračuje

Takže už nebudú žiadne diskusie o väčšom odpustení dlhov alebo inom znížení záťaže?

Nie, bude to skôr diskusia o detailoch opatrení, na ktorých sme sa už dohodli. Hlavný rozdiel medzi európskymi inštitúciami a MMF je v ich posudzovaní strednodobých fiškálnych balíčkov.

Takže Grexit nepripadá do úvahy?

V našich kruhoch si nikto nemyslí, že by to niečo vyriešilo. Nikto to nechce a nebolo by to rozumné ani vhodné. Nie je to téma.

Musí byť dohoda s MMF uzavretá ešte pred nasledujúcim zasadnutím ministrov financií EÚ na budúci týždeň?

Do budúceho týždňa sa asi všetko nedorieši. Bol by som veľmi rád, keby dovtedy dosiahla pokrok grécka vláda. Môže sa stať, že dohoda bude pripravená až na ďalšie zasadnutie v Marci.

Budú veci ešte komplikovanejšie kvôli holandským voľbám 15. marca?

Diskusia bude ťažká v každom prípade. Podľa holandskej ústavy by ale nemali nastať žiadne problémy ani po voľbách, ak bude program prebiehať podľa pravidiel, na ktorých sme sa dohodli.

Dokedy teda musí dôjsť k dohode? Pred francúzskymi voľbami v apríli alebo po lete, kedy je naplánovaná ďalšia splátka?

Tlak vytvára skôr to, aké škody by prípadné zdržanie spôsobilo gréckemu hospodárstvu. V stávke je  rast, investície aj súkromná spotreba.

Ak sa ale MMF nezapojí, súčasný program bude musieť byť zrušený, a bude sa musieť vytvoriť nový. To by bol ale dlhý proces, nie?

Od šéfky MMF Christine Lagardeovej máme dosť indícii, že sú odhodlaní zapojiť sa do gréckeho programu. Neexistuje dôvod o tom teraz pochybovať.

Čítajte aj: Grécky „bailout“ dokončíme aj bez MMF, tvrdí belgický minister