Dohoda s Gréckom “na 95 percent”

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

V nedeľu v noci zmobilizovala grécka vláda pod vedením ľavicovej Syrizy svoju krehkú väčšinu a schválila ďalší balík reforiem.

Hĺbkové zmeny daňového a penzijného systému požadujú veritelia v rámci plnenia podmienok tretieho záchranného programu.

V Aténach sa hlasovalo na pozadí tisícov ľudí v uliciach, protestujúcich proti nižším dôchodkom a vyšším daniam. Odbory vyhlásili generálny štrajk, ktorý paralyzoval verejnú dopravu.

Ministri krajín eurozóny včera grécku snahu ocenili. Dohoda o uvoľnení ďalšej tranže z tretieho balíka pomoci a prípadnom zmiernení dlhu ale ešte nie je na svete. Očakáva sa do konca mája (24. mája sa euroskupina schádza opäť).

Dohoda na 95 %

“Plán je jasný, niekedy koncom mája by sme  mali schvaľovať konkrétne sumy peňazí,“ povedal pre TASR slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Dúfam, že dostaneme aj informáciu, ktorá sa bude týkať účasti Medzinárodného menového fondu (MMF) a snáď sa budeme vedieť pohnúť ďalej aj v debatách o udržateľnosti gréckeho dlhu,“ doplnil. Rokovania sú podľa neho hotové “tak na 95 %”.

Kažímír pred stretnutím skupiny pochválil gréckeho ministra financií za ťažké opatrenia a slovenským médiám odkázal, že Grécko nie je na pokraji bankrotu. V minulosti, napríklad pri dohadovaní podmienok tretieho zákaldného balíka, bol minister k Grékom kritický. Došlo aj na diplomatické vysvetľovanie niektorých komentárov.

Udržať MMF

Najmä Nemecko sa aktuálne v rokovaniach snaží, aby MMF zostal súčasťou gréckeho záchranného programu. Fond sa v neiktorých zásadných otázkach s európskymi veriteľmi rozchádza v názoroch.

„Je tu niekoľko členských krajín, vlastne celkom dosť, ktoré si cenia účasť MMF,“ povedal šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Na stole je požiadavka MMF na ďalšie reformy a úspory ak sa Grékom nepodarí splniť ciele primárneho rozpočtového prebytku na rok 2018. Tzv. contingency measures Gréci ich odmietajú.

Grécky premiér Alexis Tsipras po včerajšej schôdzke euroskupiny povedal, že sa euroskupina stotožnila s gréckou pozíciou.

Administratívny aparát Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, tzv. trvalý euroval) pre ministrov pripravil odhad vývoja gréckeho dlhu.

Podľa neho bude grécky rast 3,1 % v roku 2018, 2,8 % v 2019, 2,5% v 2020, 1,5% v 2025 a 1,3% od roku 2030 do 2060.

V takomto scenári by si Atény vedeli udržať 3,5 % primárny prebytok rozpočtu od roku 2018 do roku 2025. Po tom by mal padnúť na 1,5 % v období 2040-2060.

Možnosti úľavy

Na základe tejto predpovede sa budú ministri nasledujúce dva týždne zaoberať možnosťou úľavy dlhu.

V hre je predĺženie maximálnej splatnosti o 5 rokov alebo odloženie splatnosti úrokov nad 2 % do roku 2050 či obmedzenie výšky splátok na 1 % gréckeho HDP ročne do roku 2050.

Možnosťou je aj do roku 2026 vracať Grécku výnosy z gréckych dlhopisov, ktoré drží ECB, čo by predstavovalo 8 miliónov eur.

Uvažuje sa o skoršom splatení pôžičiek MMF, pretože ich obsluha je omnoho drahšia ako pôžička z ESM.

ESM by vykúpili dlh MMF zo zvyšných prostriedkov v treťom záchrannom balíku. Fond totiž minul o 20 miliárd menej na rekapituláciu gréckych bánk.

V každom prípade, ak by sa tento scenár ukázal ako príliš optimistický, na zabezpečenie udržateľnosti dlhu budú potrebné omnoho ďalekosiahlejšie zásahy.