Agentúra Moody’s trápi Taliansko

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Taliansky rating sa dnes (13. júla) ocitol tesne nad špekulatívnym neinvestičným pásmom, čo zrejme bude viesť k ďalšiemu zvýšeniu nákladov na financovanie krajiny. Agentúra Moody’s zároveň varovala, že nemusí ísť o posledné zníženie.

„Rating Talianska sa môže ešte viac znížiť, ak dôjde k ďalšiemu zhoršeniu ekonomických vyhliadok, alebo v prípade problémov pri implementácii reforiem,“ uvádza agentúra v stanovisku.

Zníženie ratingu je v každom prípade nešťastne načasované. Rím sa dnes chystá na aukciu dlhopisov. Vláda pritom očakávala, že náklady na financovanie by mohli byť nižšie vzhľadom na progres pri balíku pomoci pre španielske banky. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters očakávajú, že zníženie ratingu sa odrazí na výnosoch z talianskych dlhopisov a budú vyššie.

Moody’s cestu k stabilnému výhľadu vidí v úspešnej implementácii hospodárskej reformy a fiškálnych opatrení, ktoré by posilnili šance pre rast ekonomiky a lepšiu pozíciu verejných financií.

Riziká sú však podľa agentúry spojené s hospodárskymi a finančnými šokmi v eurozóne, pretrvávajúcou hrozbou odchodu Grécka z eurozóny, či možnosťou, že by Španielsko potrebovalo ďalšiu pomoc.

Zároveň poukázala na to, že krajina čelí rastúcim problémom s financovaním aj vzhľadom na vysokú úroveň dlhu a na to, že v rokoch 2012 – 2013 potrebuje splatiť 415 miliárd eur.

Ekonomiku pritom čakajú len veľmi slabé vyhliadky. Tento rok by mala klesnúť o 2 %, čo znižuje šance krajiny splniť svoje fiškálne ciele.

(EurActiv/Reuters)