Agentúry dali eurovalu najvyšší rating

Fitch, Moody’s aj Standard & Poor’s udelili EFSF rating AAA, ktorý má len Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko. Klaus Regling včera v rozhovore pre Reuters uviedol, že ak ho bude potrebné použiť, mal by byť medzi investormi veľmi populárny. Zároveň však dúfa, že k tomu nedôjde.

„Základným cieľom mňa a ministrov financií eurozóny je dosiahnuť, aby ho nikdy nebolo potrebné použiť.,“ uviedol Regling, ktorý v minulosti pôsobil v Európskej komisii, Medzinárodnom menovom fonde a na nemeckom ministerstve financií. „Dôležité je, aby bol dostupný v prípade potreby, no základným scenárom je, aby tá potreba ani nevznikla,“ dodal.

Aj napriek vysokému ratingu sa fond nechce etablovať na trhu. „Operovať začneme len v prípade požiadavky niektorého z členských štátov,“ vysvetlil.

Moritz Kraemer, analytik Standard & Poor’s uviedol, že len existencia EFSF má význam aj bez toho, aby bol aktívny. Na jednej strane funguje ako zábezpeka, no zároveň má aj odstrašujúci vplyv, lebo prostriedky získane cezeň budú pre žiadateľa nielen drahé, ale ich poskytnutie bude  mať prísne podmienky.

EFSF by mal byť funkčný do roku 2013. Standard & Poor’s však očakáva, že jeho mandát sa predĺži v prípade, že sa trhy dovtedy neupokoja.

Podľa Reglinga nedávny rast úrokových prémií portugalských a írskych dlhopisov označil za normálnu fluktuáciu na trhoch. „V politickom procese máte pár dní s dobrými správami, pár dní so zlými správami a trhy na to reagujú a niekedy je tá reakcia prehnaná. Ale nejde o nič nezvyčajné,“ vysvetlil.

(EurActiv/Reuters)