Agrokomisár Wojciechowski na druhý pokus presvedčil, pomohla mu poľština

Janusz Wojciechowski počas druhého vypočúvania. [Zdroj: TASR/AP/Francisco Seco]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Poľský dezignovaný komisár pre poľnohospodárstvo na svojom opravnom vypočúvaní zvolil poľštinu a poslancov z poľnohospodárskeho výboru presvedčil. Ani v utorok však neprezradil svoj názor na reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Wojciechowski získal podľa informácií EURACTIV.com po svojom druhom vystúpení jednohlasnú  podporu v poľnohospodárskom výbore (AGRI), aj keď poslancov z výboru pre životné prostredie (ENVI) nepresvedčil. Poľnohospodársky výbor má však pri agrokomisárovi rozhodujúce slovo.

Poľský právnik sa v utorok (8. októbra) snažil ukázať, že sa z predchádzajúcej skúsenosti poučil. „Pri minulom vypočúvaní som od vás dostal veľmi jasný signál: nechcete komisára, ktorý je len otvorený diskusii, ale očakávate konkrétne činy,“ povedal na úvod svojho vystúpenia.

Strategicky sa tiež rozhodol rozprávať vo svojom rodnom jazyku – poľštine, čo podľa viacerých poslancov zvýšilo kvalitu jeho odpovedí aj úroveň diskusie.

Posun oproti prvému vystúpeniu vnímajú aj slovenskí europoslanci Martin Hojsík (PS, Renew Europe) a Michal Wiezik (Spolu, EPP), našli však aj nedostatky. Wiezik kritizoval odpovede na otázky spojené s lesníctvom a slabú angličtinu, Hojsíkovi zas chýbal ambicióznejší postoj v niektorých otázkach.

Nepresvedčivý, bez odpovedí a vízie: Wojciechowski si grilovanie v europarlamente zrejme zopakuje

Na papieri to vyzeralo tak, že Janusz Wojciechowski nebude mať problémy obhájiť nomináciu na post eurokomisára pre poľnohospodárstvo. Na vypočúvaní v europarlamente však sklamal a reálne hrozí, že Varšava bude musieť predstaviť nového kandidáta. 

Plán pre rozvoj zeleného poľnohospodárstva a konvergencia platieb

Wojciechowski chce podľa svojich vyjadrení podporovať zelené poľnohospodárstvo a predstaviť plán jeho rozvoja. Je presvedčený, že zelené a konvenčné poľnohospodárstvo dokážu existovať súčasne a nie je medzi nimi žiadny konflikt.

Hovoril tiež o internej a externej konvergencii, teda zblížení výšky poskytovaných priamych platieb medzi jednotlivými členskými krajinami či farmármi. Wojciechowski je presvedčený, že 15 rokov po veľkom rozšírení Únie už nesmú existovať rozdiely medzi starými a novými členskými štátmi.

Poľský komisár sa tiež zaviazal bojovať za silný rozpočet pre Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP).

Postoj k reforme SPP je stále neznámy

Wojciechowski sa však opäť vyhol otázke o tom, či bude presadzovať SPP v znení, akom ju predstavil dosluhujúci agrokomisár Phil Hogan v roku 2018. Jeho návrh kritizujú členské štáty aj europarlament. Výhrady k Hoganovej verzii mal ako spoluautor správy európskych audítorov aj samotný Wojciechowski.

„Mandát, ktorý som dostal od Ursuly vod der Leyen hovorí, že mám pokračovať v reforme a dokončiť ju. Poznám pozíciu Komisie z apríla 2019, ale zatiaľ nepoznám konečnú pozíciu Európskeho parlamentu,“ povedal na druhom vypočúvaní. Týždeň predtým uviedol, že je predstaviteľom Komisie a musí teda presadzovať jej návrh, je však otvorený diskusii.

Reforma agropolitiky Únie a životné prostredie: Návrh Komisie je krokom späť, tvrdia odborníci

Eurokomisia navrhuje zvýšiť podiel priamych platieb v rozpočte budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike. Priame podpory podľa výmery pôdy sú však podľa odborníkov neúčinné a škodlivé pre životné prostredie. Skepticky sa pozerajú aj na nové ekologické režimy. 

Otázky poslancov smerovali aj k podpore mladých farmárov. Poľský komisár v tejto súvislosti zdôraznil ochranu pred nadmernou koncentráciou pôdy vo veľkých konzorciách, ako aj technologické inovácie.

„Poľnohospodárstvo potrebuje inovácie ako GPS traktory, digitálne technológie na vidieku, smart dediny. Takéto aktivity by mali byť podporované, pretože priťahujú mladých ľudí. Mladí ľudia musia mať aj na vidieku pocit, že žijú v modernej spoločnosti,“ vysvetlil Wojciechowski.

Problémová ochrana lesov

Poslancov zajímal aj Poliakov názor na ochranu lesov. Wojciechowski síce povedal, že EÚ musí v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky zaviesť opatrenia na ich ochranu, no ako pozitívny príklad efektívneho lesného manažmentu uviedol Poľsko, ktoré pred tromi rokmi Únia kritizovala za ťažbu v chránenom Bielovežskom pralese.

Na túto tému sa Wojciechowského pýtal aj slovenský europoslanec Michal Wiezik. Komisárova odpoveď ho však nepresvedčila. „Kandidát nebol schopný opustiť oficiálnu vládnu linku, odpovedal vágne a mimo okruhu otázky,“ komentoval Wiezik pre EURACTIV.sk

Ťažba dreva v chránenom pralese je nezákonná, Varšave hrozia pokuty

Ťažba dreva v chránenom Bielovežskom pralese bola v rozpore so zákonom Únie, rozhodol Súdny dvor EÚ. Ak poľská vláda nepodnikne potrebné kroky, budú nasledovať vysoké pokuty.

Pre americké clá je ochotný uvažovať o pomoci poľnohospodárom

Pri vypočúvaní sa poslanci dotkli aj možných ciel na poľnohospodárske výrobky zo strany USA. Svetová obchodná organizácia (WTO) totiž rozhodla, že USA môžu uvaliť na tovar z EÚ clá ako odvetu za nezákonné dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

„Toto dramatické rozhodnutie nás všetkých prekvapilo,“ komentoval Wojciechowski. Verí však, že sa spor podarí vyriešiť bez toho, aby to niekomu ublížilo.

„Ak nie, tak odhadneme dopady na európske poľnohospodárstvo a aktivujeme systémy pomoci. K dispozícii sú rôzne riešenia a niektoré z nich sme už vyskúšali počas ruského zákazu,“ dodal s odkazom na zákaz dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov do Ruska, ktorý platí od roku 2014.

Wojciechowski je tiež presvedčený, že Európska únia nepotrebuje dovážať také veľké množstvo sójových bôbov a členské štáty by mali radšej pestovať svoju vlastnú sóju.

WTO: Spojené štáty môžu uvaliť rekordné clá na tovar z Únie

Svetová obchodná organizácia povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z Európskej únie v hodnote bezmála sedem miliárd eur za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Hojsík: Výzvou bude reforma SPP

Najväčšou výzvou pre Wojciechowského bude podľa Martina Hojsíka, ktorý vypočúvania zúčastnil ako člen výboru pre životné prostredie, reforma SPP.

„Ostáva otázkou či sa mu podarí navrhnúť politiku, ktorá sa bude venovať prebiehajúcim zmenám klímy, degradácii prírody a biodiverzity, nebezpečným chemikáliám, ich kokteilom a tak ďalej,“ poznamenal pre EURACTIV.sk.

Komisárov výkon celkovo ohodnotil ako „dostatočne dobrý“. Privítal by však ambicióznejší postoj voči Rade EÚ, ekologickým schémam, ochrane zvierat a  financovaniu v rámci druhého piliera spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Wiezik: Konečne bolo možné hodnotiť aj obsah

Michal Wiezik ocenil, že vďaka vyjadreniam v poľštine mohol hodnotiť aj obsah Wojciechowskeho odpovedí.

„Myslím, že v rámci CAP sa kandidát vyjadril v zhode s očakávaniami viacerých frakcií, okrem iného aj proti znižovaniu rozpočtu vyhradeného pre podporu poľnohospodárstva,“ komentoval Wiezik, ktorý je členom výboru pre poľnohospodárstvo a náhradník v ENVI výbore.

Ako problém pre pôsobenie Wojciechowskeho v Komisii však vníma jeho slabú schopnosť komunikovať a vyjednávať v angličtine.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter