Agrorezort o krátení dotácií zo strany Komisie: Nič ešte nie je definitívne

Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO). [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Európske inštitúcie Pôdohospodárskej platobnej agentúre zatiaľ stále neveria, že dokáže dostatočne chrániť finančné záujmy EÚ.

Európska únia si stále nemyslí, že Slovensko dokáže zaistiť riadne využívanie európskych peňazí. Na pondelkovom (25. októbra) zasadnutí výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) to okrem niekoľkých europoslancov vyhlásili aj zástupcovia Európskej komisie a európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF).

Hoci ministerstvo pôdohospodárstva chvália za snahu vyrovnať sa s korupčnými škandálmi z predošlých rokov, Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) zatiaľ stále neveria, že dokáže podobným podvodom stopercentne predísť.

Situáciu považujú za tak závažnú, že Slovensku znížia investičné dotácie o štvrtinu. Podľa ministerstva pôdohospodárstva ale zatiaľ nič nie je definitívne.

Ako sme sa sem dostali

Úľava z toho, že Pôdohospodárska platobná agentúra môže opäť v plnej výške vyplácať dotácie farmárom trvala iba týždeň.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) 12. októbra informoval, že ministerstvo na základe pozitívneho hodnotenia certifikačného audítora od 15. októbra udeľuje PPA trvalú akreditáciu. Agentúra podľa neho splnila všetkých 72 opatrení, ktoré boli podmienkou toho, aby mohla opäť začať vyplácať dotácie, na ktoré už niekoľko mesiacov čakali.

Platobná agentúra je pod drobnohľadom európskych inštitúcií od zverejnenia článku zosnulého novinára Jána Kuciaka a hlavne po prepuknutí kauzy Dobytkár. Táto kauza dokumentuje, ako na agentúre, ktorá je zodpovedná za vyplácanie dotácií z európskych fondov, fungovali podvody s projektovými podporami v Programe rozvoja vidieka (PRV). PRV je takzvaným druhým pilierom Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorý má slúžiť na investičné projekty poľnohospodárov.

Keď sa o agrodotačných podvodoch dozvedela Európska komisia, rozhodla sa európsky príspevok na dotácie pre slovenských poľnohospodárov znížiť. Chybovosť v dotáciách vtedy úradníci Komisie odhadli na 10 percent, preto rovnakú hodnotu mala aj korekcia zo strany EÚ. Keď sa ale postupne rozkrývala podvodná činnosť v kauze Dobytkár, Komisia pristúpila k zadržaniu štvrtiny investičných podpôr.

„Závažnosť zistení bola tak veľká, že sme sadzbu korekcie zvýšili na 25 percent,“ hovoril pred europoslancami zástupca generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva Komisie pre poľnohospodárstvo (DG AGRI) Michael Scannell.

Aby sa ministerstvo vyhlo korekciám a nemuselo výpadok v európskom príspevku hradiť z vlastných zdrojov, v septembri pristúpilo k zastaveniu všetkých prebiehajúcich výziev na projektové podpory.

Na platobnej agentúre sa za ten čas nahromadilo 1 200 nevybavených žiadostí farmárov o dotačnú podporu. Od začiatku leta takto pozdržala dotácie v hodnote 60 miliónov eur.

Problémy nekončia

Už minulý týždeň ale portál poľnoinfo priniesol informáciu, že ministerstvo plnú akreditáciu PPA udelilo aj napriek tomu, že podľa Európskej komisie ešte na to nebola vhodná chvíľa. Ministerstvu preto odporučilo predĺžiť dočasnú akreditáciu do polovice februára 2022.

„Slovensku vyčítajú, že niektoré pôvodne plánované akcie v rámci akreditácie boli len prehodnotené alebo prevedené do transformačného plánu, ktorý sa má vykonať neskôr,“ cituje portál zdroj z prostredia DG AGRI.

Ministerstvo sa ale bránilo tým, že Komisia pri tomto odporúčaní vychádzala zo starých údajov, pričom nezohľadnila hodnotenie certifikačného audítora.

Zástupca DG AGRI ale o obavách Komisie veľmi otvorene hovoril aj v pondelok.

„Platobná agentúra dosiahla v nápravách veľký pokrok, no s ministrom sa líšime v názore na to, či mala byť udelené trvalá akreditácia. My sme vyšetrovanie neuzavreli a bez ohľadu na to, ako rozhodol minister, je pre nás táto téma stále otvorená,“ povedal na výbore Scannell.

Ministerstvo v najnovšej reakcii pre portál EURACTIV Slovensko hovorí, že sa pri udeľovaní trvalej akreditácie riadilo európskymi nariadeniami. „Plne chápeme opatrnosť DG AGRI v prístupe k slovenskej PPA. Táto opatrnosť vyplýva zo skúseností počas predchádzajúcich vlád Smeru – SD a SNS, kedy bol generálnym riaditeľom pán Kožuch, ktorý zástupcov Komisie a Parlamentu ubezpečoval o funkčnosti kontrolných mechanizmov v PPA a neskôr bol obvinený pre podozrenia z korupcie. Akreditácia je trvalá a udelená v súlade s platným slovenským a európskym právom,“ uviedlo tlačové oddelenie agrorezortu.

Scanell v diskusii s europoslancami povedal, že Komisia bude aj ďalej uplatňovať 25 percentné korekcie. „Nerobíme to s potešením, ale vzhľadom na okolnosti je to pre nás úplne oprávnené. Aj ďalej budeme veľmi obozretní pri ochrane európskych finančných záujmov,“ dodal.

Agrorezort hovorí, že tento návrh Komisie eviduje, no v súčasnosti podľa neho nie je nič definitívne. „MPRV SR má však vlastné návrhy, ktoré predložíme na decembrovom rokovaní – aj čo sa týka výšky korekcie, aj časového obdobia, na ktoré by sa mala vzťahovať. V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že korekcie sa týkajú už vyplatených prostriedkov, nie projektových výziev, ktoré ešte len PPA vyhlási,“ uviedlo ministerstvo.

Zatiaľ tak nie je definitívne jasné, akú sumu peňazí Komisia Slovensku zablokuje. No platí, že čím viac sa zníži príspevok na projektové podpory poľnohospodárov zo strany EÚ, tým viac to bude stáť slovenský rozpočet.

Europarlamentný výbor v každom prípade ukázal, že agrorezort čaká ešte veľa práce s nápravou mena platobnej agentúry na európskej pôde.

Najväčšie sektorové združenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory rozhodnutie ministerstva udeliť trvalú akreditáciu oproti minulosti komentuje pomerne mierne. Tvrdí, že rezort za tento krok bude niesť zodpovednosť.

„Poľnohospodári a potravinári už naozaj potrebujú dostať jasný signál, že procesy v PPA sú nastavené správne a že môžu naplno investovať do rozvoja agropotravinárstva. Veríme, že súčasné vedenie PPA a rezortného ministerstva skutočne urobilo všetko preto, aby poľnohospodári a potravinári neboli tí, ktorí znášajú dôsledky niečích nesprávnych rozhodnutí a zlyhaní z minulosti.

Nápravu nevidno?

Prakticky rovnako ako Komisia na zasadnutí výboru reagovala aj zástupkyňa OLAF Margarete Hoffman. Vyzdvihla, že na slovenskej strane cítiť vôľu situáciu riešiť, no tiež povedala, že PPA by mala na spolupráci a poskytovaných dokumentoch zapracovať. „Starosti nám robí tiež to, že sa (v PPA) neustále mení manažment, čo má negatívny vplyv na efektivitu našej spolupráce,“ uviedla.

OLAF vo výzvach z PRV ako hlavné nedostatky vidí chyby vo verejnom obstarávaní a nadsadené sumy vo faktúrach, či zlý systém hodnotenia projektov. Ako podvody na PPA fungovali v minulosti, popísal aj forénzny audit, ktorý si nechalo vypracovať ministerstvo pôdohospodárstva. V jednom prípade žiadateľ napríklad vyfakturoval nakúpený kombajn za trojnásobok jeho kúpnej ceny.

„Fandím pozitívnym zmenám, ktoré po zmene vlády agrorezort doteraz implementoval, napriek tomu ostáva ešte dlhá cesta k náprave systémových chýb a úplnému odstráneniu podvodných praktík, ktoré boli vyše dekádu pod taktovkou nominantov bývalých vlád zdokonaľované a prerástli do obludných rozmerov,“ hovorí europoslanec Michal Wiezik (Spolu, EPP), ktorý sa ako člen CONT zúčastnil pondelkovej debaty.

Farmár za kombajn dostal aj viac ako dvojnásobok ceny: Audit odkryl podvody s agrodotáciami

Audit, ktorý si nechal vypracovať rezort pôdohospodárstva, zistil korupčné konanie v 60 percentách eurofondových projektov. Zo 110 preskúmaných prípadov v hodnote 47 miliónov eur sa podvodov týkali 27 miliónov eur. 

Keďže vyšetrovania stále prebiehajú, výbor podľa neho bude mať Slovensko pod drobnohľadom aj naďalej. „Je jasné, že nás čaká ešte veľa práce na dokončenie očistného procesu v slovenskom poľnohospodárstve,“ hovorí europoslanec.

Podobný názor má aj predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – Asyf Milan Jurky. Združenie podľa jeho slov upozorňovalo aj súčasné vedenie, že problémy v agentúre pretrvávajú naďalej, no mnohé z nich zostali nevyriešené. Jurky pôsobil ako poradca exministra Mičovského.

„Zatiaľ skutočnú nápravu PPA nevidíme. Agentúre sme posielali aj konkrétne problémy farmárov. Keď im voláme, či sa niečo zmenilo, tak odpoveď je väčšinou nie. Ministerstvo zas reagovalo tak, že problémy začne riešiť po 15. októbri (po ukončení auditu), lebo všetci robia na záchrane PPA,“ hovorí Jurky.

Poľnohospodári podľa neho potrebujú, aby PPA čo najrýchlejšie zaviedla transparentný systém hodnotenia projektov na základe fungujúceho registra právnych vzťahov. „Aby čo najskôr vedeli, či dotačnú podporu dostanú, alebo si stroje musia nakúpiť z vlastných zdrojov,“ dodáva.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter