Ajude-nos! Portugalsko žiada o záchrannú pôžičku

Portugalský premiér Jose Socrates

Portugalsko je treťou krajinou eurozóny, ktorá žiada o záchrannú pôžičku a druhou, (s Írskom), ktorá by ju mala dostať z tzv. dočasného eurovalu. Grécko dostáva výpomoc na základe samostatného mechanizmu.

Portugalská vláda sa niekoľko mesiacov snažila tento krok odvrátiť, jej situácia na finančných trhoch sa však stala neudržateľná. Úroky, za ktoré si požičiavala, sa priblížili k 10%, teda nad úroveň, pri ktorej o pomoc požiadalo Írsko. Prispela k tomu aj politická nestabilita, krajinu čakajú predčasné voľby.

Premiér José Socrates v televíznom vystúpení vyhlásil, že situáciu výrazne zhoršilo minulomesačné odmietnutie úsporného balíka parlamentom, po ktorom podala jeho vláda demisiu. Žiadosť o pomoc sa stala „nevyhnutná“.

„Skúsil som všetko, no uvedomili sme si, že sme dosiahli moment, v ktorom by neprijatie tohto rozhodnutia prinášalo riziko, ktoré by krajina na seba nemala zobrať.“

Socrates nehovoril o žiadnej sume, no podľa oficiálnych odhadov eurozóny bude Lisabon potrebovať 60-80 miliárd eur v pôžičkách od EÚ a Medzinárodného menového fondu, na obdobie troch rokov. Podľa pravidiel dočasného eurovalu bude pomoc spojená s prísnymi podmienkami.

MMF vyhlásil, že zatiaľ nedostal žiadosť Portugalska, je však pripravený pomôcť. Predseda Komisie José Manuel Barroso v stredu vyhlásil, že portugalská žiadosť o pomoc bude vybavená čo najrýchlejšie.

Vo vyhlásení píše, že premiéra Jose Socratesa uistil, že žiadosť Lisabonu o aktiváciu finančného mechanizmu „bude spracovaná čo najrýchlejším spôsobom, podľa platných pravidiel“.

Barroso tiež potvrdil „dôveru v schopnosť Portugalska prekonať súčasné ťažkosti, so solidaritou jeho partnerov“.

Podmienky zatiaľ nejasné

Portugalsko musí poslať formálnu žiadosť o pomoc. Komisia následne vyšle misiu, ktorá dohodne detaily programu – v akých sumách pomoc príde, kedy, s akým úrokom a za akých podmienok.

Pravidlá dočasného eurovalu vyžadujú, aby bolo poskytovanie pôžičiek naviazané na prísne podmienky znižovania deficitu a dlhu. Úrok portugalskej pôžičky bude nastavený tak, aby bol vyšší, než úrok, za ktorý si museli krajiny požičať peniaze, ktoré do eurovalu vkladajú.

Experti predpovedajú, že Portugalsko čakajú zložitejšie rokovania o pôžičke, než zažilo Grécko či Írsko. Dočasná vláda socialistov vyhlásila, že má obmedzené právomoci. Parlament, ktorý by mal podmienky úver odsúhlasiť, je až do volieb rozpustený.

Šéf hlavnej opozičnej stravy, pravicových Sociálnych demokratov, vyhlásil, že žiadosť o pomoc podporuje.

Politická nestabilita

Zdá sa, že Portugalsku nakoniec podrazila nohy politická nestabilita. Menšinová vláda socialistov rezignovala 23.marca po tom, čo stredo-pravá opozícia odmietla v parlamente podporiť jej úsporný program. Predčasné voľby sa majú konať 5.júna.

Úroky na štátnych dlhopisoch rástli, ratingové agentúry zhoršili rating suverénneho i bankových dlhov a miestne banky tento týždeň varovali, že o chvíľu už nebudú schopné kupovať štátne dlhopisy.

„V tejto neľahkej situácii, ktorej sa dalo vyhnúť, chápem, že je potrebné obrátiť sa na finančné mechanizmy dostupné v európskom rámci“, povedal minister financií Fernando Teixeira dos Santos.

Pozície

Fernando Urlich, šéf tretej najväčšej súkromnej banky v krajine Banco BPI podľa agentúry Lusa povedal, že žiadosť o pomoc je „veľkým krokom“.

Ekonómka Unicredit Tullia Bucco povedala, že ministri financií budú rozhodovať o portugalskej pôžičke vo „veľmi zložitom politickom prostredí“. Najbližšie sa stretnú 8.-9.apríla v Budapešti.