Ako oddeliť rizikové aktivity bánk od vkladov?

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

EÚ pracuje na novej legislatíve, ktoré by mohli primäť banky, aby právne oddelili svoje obchodné aktivity nad určitú hodnotu od spravovania účtov. Ich prípadné zlyhania by tak nemali neohrozovať vklady klientov.

Pre mnohých ide o kľúčový krok k skroteniu bankového sektora, aby jeho rizikové aktivity viac nehrozili vznikom finančnej krízy, podobnej tej z rokov 2007-2009.

Legislatívou sa momentálne zaoberá Európsky parlament. Podľa dokumentu, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, navrhuje švédsky ľudovecký europoslanec a spravodajca Gunnar Hokmark, aby z legislatívy zmizol termín „oddelenie“ a aby boli chránené obchodné aktivity bánk, ktoré prinášajú kapitál do ekonomiky.

Návrh legislatívy predpokladal termín január 2015 ako posledný, do ktorého sa ešte môžu brať do úvahy národné pravidlá a výnimky týkajúce sa rizikovosti bánk.

Británia už prijala aj svoje národné pravidlá a banky ako Lloyds či Barclays musia teraz predložiť plány, ako sa chcú novej legislatíve prispôsobiť.

Francúzsko a Nemecko sú zase skôr proti násilným zásahom vo svojich veľkých univerzálnych bankových domoch – Deutsche Bank a BNP Paribas.

Finančný sektor sa spolieha, že nový britský eurokomisár zodpovedný za finančné služby Jonathan Hill návrh európskej legislatívy zmietne úplne, keďže s ním majú problém aj viaceré štáty.

Švédsky spravodajca sa snaží vyriešiť aj obavy, ktoré má v súvislosti s legislatívou Európska centrálna banka. Ide najmä o schopnosť bánk ponúkať obchodné služby investorom. Preto navrhuje znenie, podľa ktorého by mali byť niektoré obchodné aktivity bánk chránené, pretože sú kľúčové pre financovanie ekonomiky.

„Malo by sa to zohľadniť v rokovaniach o štrukturálnej reforme bankového sektora…. Je dôležité, aby sme si ujasnili, že nám nič nehovorí, že obchodovanie je rizikovejšie než požičiavanie, skôr naopak,“ vysvetľuje švédsky europoslanec.  

Jeho návrhy sa pravdepodobne nebudú páčiť naľavo orientovaným europoslancom, no nájdu ohlas v niektorých členských štátoch, ktoré sa obávajú duplicitných pravidiel.

Podľa Hokmarka treba v rozhodnutiach európskych regulátorov o tom, či sa na konkrétnu banku budú uplatňovať nové európske pravidlá, posudzovať celkovú rizikovosť obchodných aktivít bánk, nie len ich veľkosť.

Odmieta aj tú časť pôvodného návrhu, ktorá zakazuje bankám investovať napríklad do hedžových alebo súkromných fondov. Tvrdí, že treba zohľadniť efekt už skôr prijatých pravidiel pre bankový sektor, ktoré riešia súvisiace riziká.