Ako „zmierniť“ grécky dlh?

zdroj: TASR

„Grécky dlh je neudržateľný a treba ho reštrukturalizovať“. To je mantra, ktorú v posledných mesiacoch opakujú čelní predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF), a ktorá stojí aj za neúčasťou fondu v súčasnom 86 miliardovom záchrannom programe pre Grécko.

Po včerajšej dohode Atén s veriteľmi ohľadom požadovaných reforiem sa otázka „zmiernenia“ gréckeho dlhu dostáva opäť do popredia.

O čo vlastne ide? Ako sa dá zmierniť, resp. reštrukturalizovať dlh Atén? Čo, resp. kto stojí v ceste?

Dve nohy

V poradí tretí program makroekonomických úprav a finančnej pomoci (tzv. bailout) pre Grécko doposiaľ prebieha bez oficiálnej účasti MMF. Washingtonská inštitúcia si ako podmienku svojho zapojenia stanovila prijatie štrukturálnych reforiem, ako aj spomínané zmiernenie gréckeho dlhu.

Čítajte aj: MMF „na polceste“ do Grécka

„Program pre Grécko musí stáť na dvoch nohách. Jednou nohou sú reformy, druhou je udržateľnosť dlhu,“ vysvetlila nedávno šéfka MMF Christine Lagardeová.

Včerajšia dohoda na pracovnej úrovni o technických detailoch reforiem na roky 2019-2020 posúva diskusiu k „druhej nohe“.

 

Zadlžené Grécko

Na problém so zadlžením Grécka upozorňuje MMF už dlhšiu dobu. Vlani sa aj napriek prekvapivo dobrým hospodárskym výsledkom (primárny prebytok dosiahol až 3,9 % HDP) grécky dlh vyšplhal na 179 % HDP.

Podľa predpovede MMF bude dlh Atén bez reštrukturalizácie aj naďalej stúpať.

zdroj: MMF

zdroj: MMF

Ako na to?

Ako sa dá táto situácia zvrátiť? V prvom rade, reči o odpise alebo odpustení časti dlhu sú už dávno minulosťou. Ide o politicky nepriechodnú možnosť, ktorú vylúčila drvivá väčšina členov eurozóny.

O čo teda ide pri „zmiernení“ gréckeho dlhu? Zjednodušene povedané, ide o „zmäkčenie“ podmienok splácania úverov – predĺženie splatnosti, zníženie úrokov, či väčšiu flexibilitu splátok.

O spôsobe a podrobnostiach reštrukturalizácie by mali diskutovať ministri financií eurozóny spolu s predstaviteľmi veriteľských inštitúcií na najbližšom zasadnutí Euroskupiny 22. mája.

Nezhody

Dá sa očakávať, že tieto rokovania budú nesmierne náročné, najmä kvôli konzervatívnemu postoju Nemecka, ktoré odmieta diskusiu o akýchkoľvek úľavách pre Grécko počas programu.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/

Sporná bude aj diskusia o fiškálnych cieľoch Grécka, ktoré európski veritelia strednodobo vidia na prebytkovej úrovni 3,5 %.

Podľa MMF je však takýto cieľ nereálny. Hranicu primárneho prebytku po roku 2021 vidí na hodnote 1,5 % HDP.