Aktivita v sektore služieb v júni prekvapivo klesla

Sektor služieb sa v eurozóne z recesie dostáva len veľmi pomaly. Nezamestnanosť v šestnásťčlennom bloku neustále rastie a spotrebitelia sú stále nervózni. Podľa odhadu agentúry Markit síce najhoršiu časť recesie máme za sebou, obnova bude veľmi dlhým procesom a rast neuvidíme skôr ako v posledných troch mesiacoch tohto roka.

Kľúčový index nákupných manažérov eurozóny (PMI) v sektore služieb v júni klesol z 44,8 na 44,5 bodu. Stále je teda pod úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od kontrakcie. Výsledok prekvapil aj ekonómov, ktorí očakávali rast indexu na úroveň 45,8 bodu.

V kontraste s poklesom v sektore služieb sú povzbudivé signály z podnikov v regióne. PMI vo výrobe v máji stúpol zo 40,7 na 42,4 bodu, čo je najvyššia úroveň od septembra 2008. Kompozitný index oboch sektorov tak aj napriek poklesu v službách dostal na úroveň 44,4 zo 44,0.

Výsledky zrýchleného odhadu pravdepodobne podporia Európsku centrálnu banku, aby ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 1 %, aby tak na nejaký čas pomohla veľmi krehkej ekonomike. Prezident ECB Jean-Claude Trichet začiatkom týždňa upozorňoval na riziko ďalších finančných turbulencií a vlády varoval pred zadlžovaním sa.

Zlou správou pre naše podniky sú výsledky z Nemecka, podľa ktorých kombinovaný index aktivít v oblasti služieb a výroby klesol z úrovne 44,0 na 43,4 a hospodárska kontrakcia je oveľa rýchlejšia ako sa predpokladalo. Podľa agentúry Markit je veľmi pravdepodobné, že ekonomický kŕč v krajine bude pokračovať do začiatku budúceho roka.

(EurActiv / Reuters)