Angela Merkel chce vyhadzovať z eurozóny

Nemecká kancelárka Angela Merkel

Vyhlásenie zaznelo v jej včerajšom vystúpení pred dolnou komorou nemeckého parlamentu. Je to prvý krát, čo sa tejto citlivej témy dotkol nejaký európsky líder, hoci úplné tabu porušil už začiatkom mesiaca minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý žiadal podobné opatrenia.

„V budúcnosti budeme potrebovať v zmluve ustanovenie, ktoré umožní, aby sa v najhoršom prípade dala z eurozóny krajina vylúčiť, v prípade že dlhodobo opäť a opäť nespĺňa podmienky“, vyhlásia kancelárka.

Grécka dlhová kríza podľa nej postavila euro pred zatiaľ najväčšiu výzvu, rýchla finančná pomoc ostatných členských krajín však podľa nej nie je správnou stratégiou.

„Rýchly akt solidarity nie je určite správnou odpoveďou. Správnou odpoveďou je skôr riešiť problém pri koreňoch… a preto niet alternatívy k programu úspor v Grécku“, dodala.

Minister financií Schaeuble žiadal začiatkom marca vytvorenie Európskeho menového fondu (EMF), ktorý by mohol pomôcť členom eurozóny v problémoch. K tomu však pripojil, že členovo eurozóny neschopnému plniť záväzky by sa malo „umožniť odísť“.

Niektoré členské krajiny s touto ideou súhlasia. Každopádne je to dlhodobý krok – vyžaduje si zmeny Lisabonskej zmluvy.

„Wolfgang Schäuble nedal návrh určený pre Grécko“, povedala A. Merkel. „Wolfgang Schäuble dal návrh, aby MMF (Medzinárodný menový fond) nemusel byť povolávaný v potenciálnych situáciách, v ktorých by to nemuselo byť riešením.“

EÚ uisťuje Grécko, že pomôže, ak bude treba

Európska komisia včera (17. marca) Grécko opäť uistila, že blok je pripravený pomôcť Aténam prekonať finančné problémy, no stále zaryto mlčí, ako to dosiahnu.

„Európska komisia aktívne pracuje s členskými štátmi eurozóny na tvorbe mechanizmu koordinovanej asistencie,“ uviedol predseda Komisie José Manuel Barroso.

Grécky premiér George Papandreou po rokovaní s Barrosom vyhlásil, že Atény počítali s tým, že EÚ alebo eurozóna im pomôžu, pokiaľ to bude potrebné, no stále nevylučujú možnosť, že sa obrátia na Medzinárodný menový fond. „Všetky možnosti sme si nechali otvorené, ale očakávame, že eurozóna sa dokáže vyrovnať s tým, čo sa možno nikdy nestane,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii.

Podľa jeho slov jeho vláda bude hľadať ďalšie riešenie, pokiaľ budú náklady na pôžičky pre Grécko neúnosné. Okrem toho uistil, že plán úspor aj naplnia, a to aj napriek tomu, že je veľmi bolestivý pre grécky ľud.

Poukázal aj na to, že grécke problémy, aspoň vytvoria priestor pre posilnenie hospodárskej koordinácie v eurozóne.

Juncker podporuje legislatívu brániacu nadmernému zadlžovaniu

Šéf Euroskupin Jean-Claude Juncker tvrdí, že eurozóna by mala zvážiť zákon brániaci nadmernému zadlžovaniu, podobný už schválili v Nemecku. Tým by sa zaistilo, aby krajiny držali svoje deficity pod kontrolou. Neuviedol však, aké tresty by sa mali udeľovať za prípadné porušenie.  

Nový zákon bude od roku 2011 nútiť nemeckú vládu k značnému obmedzeniu pôžičiek. Legislatívu presadila Merkelovej bývalá vládna „veľká koalícia“. O roku 2016 by nové úvery mali byť obmedzené na 0,35 % HDP.

Ďalšie kroky

  • 16.marec: Grécko má predložiť program implementovania rozpočtových opatrení v 2010
  • 25.-26.marec 2010: lídri EÚ sa stretnú v Bruseli
  • do 15.mája 2010: Grécko má predstaviť opatrenia na zníženie deficitu
  • následne budú každý štvrťrok predkladané monitorovacie správy